Kokį akvariumą rinktis: gėlavandenį ar jūrinį?

Pateikiame argumentus bei skirtumus jei nusprendėte steigti gėlo vandens arba jūros vandens akvariumą.
Kai nusprendžiate laikyti akvariumą namuose, pirmiausia, žinoma, pagalvojate apie akvariumo tipą: renkatės tarp gėlavandenio ir jūrų akvariumo. Jūs tikriausiai girdėjote įvairiausių ir gana įtikinamų argumentų, todėl jums gali būti sunku nuspręsti ir agrumentuoti savo pasirinkimą. Šio straipsnio tikslas yra nepakreipti jus viena kryptimi, bet suteikti Jums su objektyvią informaciją, kuri Jums padėtų apsispręsti.
Prieš pradedant darbą, yra viena klaidinga nuomonė, kad paprastai daroma prielaida, jog gėlo vandens akvariumai yra geriausias pasirinkimas pradedantiesiems ir kad jūros vandens akvariumai yra tik patyrusiems akvariumų mėgėjams. Nors tai gali būti tiesa, kad patyrę akvariumistai lengviau gali pasirūpinti sūraus vandens akvariumais, tačiau tai nereiškia, kad pradedantysis akvariumų mėgėjęs būtinai turi pradėti nuo gėlavandenio akvariumo.
Skirtingi akvariumų tipai
Nors įprasta yra skaidyti akvariumų tipus į dvi dideles kategorijas – gėlo vandens arba sūraus, tačiau yra keletas subkategorijų. Šios subkategorijos turi didžiulę įtaką akvariumo priežiūrai ir išlaidoms.

Gėlo vandens, subkategorijos yra:

 • Augaliniai akvariumai
 • Biotipų akvariumai
 • Ciklidinių žuvų akvariumai (Afrikos, arba „Naujojo pasaulio“)
 • Sūrūs akvariumai
 • Akvariumai su diskusais
 • Plešrių žuvų akvariumai

Jūrų vandens yra trys pagrindines subkategorijos:

 • Tik žuvų akvariumai
 • Žuvų su gyvaisiais akmenimis
 • Rifų akvariumai

Šiame straipsnyje trumpai pateiksime, kaip kiekviena iš šių subkategorijų gali įtakoti sudėtingumo lygį išlaikyti akvariumą ir į kokio tipo aplinkybes jūs turite atsižvelgti prieš pasirenkant.

Kaina
jurinisLyginant gėlavandenius ir jūrų akvariumus, kaina dažnai būna pagrindinis kriterijus. Yra bendras suvokimas, kad jūros vandens akvariumai kainuos ženkliai daugiau nei gėlavandeniai. Žinoma, paprastai taip ir būna. Jūrinės žuvys turi tendenciją būti brangesnės ir šie akvariumai linkę reikalauti papildomos įrangos bei priežiūros.
Pavyzdžiui, rifų akvariumas tikriausiai bus pats brangiausias. Tačiau nebūtina gėlavandenis akvariumas bus pigesnis. Galite tikrai padaryti gėlavandenį akvariumą labai brangų. Pavyzdžiui, jei norite labai apsodinto akvariumo, bus reikalingas papildomas apšvietimas, anglies dioksidas, ir trąšos. Afrikos
ciklidiniai akvariumai gali pareikalauti milžiniškų uolienų, kurios kainų atžvilgiu gali būti lygiavertės jūrų akvariumo uolienoms. Taigi, tiek jūrinio tiek gėlavandenio akvariumo kaina yra labai platus aspektas, kuris priklauso nuo daugybės dalykų.

Dydis
Svarbu pasirinkti tinkamą akvariumo dydį, kad ilgainiui akvariumo rūpinimasis ir priežiūra netaptų kančia. Žinoma, dažniausiai mažesniu akvariumo rūpintis yra lengviau, tačiau tai nebūtinai tiesa. Akvariumo priežiūros sudėtingumas daugiausiai priklauso nuo akvariumo turinio.

Vandens keitimai
Vandens pokyčiai yra lengvesni gėlavandeniuose akvariumuose.
Periodiniai daliniai vandens pokyčiai yra vienas iš svarbiausių uždavinių, kuris turi būti atliekamas reguliariai ir jūrinio akvariumo vandens keitimo procesas yra šiek tiek kitoks. Gėlavandeniuose akvariumuose paprastai galima pašalinti (tarkim 10%) vandens, o tada pripilti į baką su vandens iš čiaupo ar filtruoto vandens ir pridėjus priemonių jūsų akvariumo vanduo bus atnaujintas. Jūrinių akvariumų mėgėjai negali tai padaryti, nes sūrus vanduo turi būti sumaišytas atskirame inde.
Jūriniuose akvariumuose reikia šiek tiek papildomo darbo vandens keitimo metu ir daugiausia susiję su tuo, kad jūs turite ilgesnį naujo vandens paruošimo etapą. Tai gali būti ilgas procesas, nes druska yra linkusi lėtai ištirpti ir jums reikia sekti druskingumo lygį . Yra būdų, kaip padaryti šį procesą lengvesni ir greitesnį Vienas iš variantų yra išlaikyti sūrų akvariumo vandenį nuolat maišant dideliu kaušu, šildant šildytuvu ir pompos pagalba paskirstyti. Kitas variantas yra pirkti iš anksto sumaišytą vandenį specializuotoje parduotuvėje, bet šis variantas yra daug brangesnis.

Apšvietimas
gelavandenisJūrinės apšvietimas gali būti labai brangūs. Daugelis koralų reikalauja metalų halogenidų apšvietimo, kuris yra ne tik brangus pirkti, bet taip pat yra brangus paleisti. Tačiau, jei nelaikote itin daug šviesos reikalaujančių koralų Jūs galite naudoti kompaktišką apšvietimą, kuris yra pigesnis nei metalo halogenų. Jūs taip pat gali pasirinkti žuvis, kurios nereikalauja daug apšvietimo. Taip pat reikėtų pažymėti, kad sūraus vandens koralai paprastai reikalauja aktininio apšvietimo. Actinic apšvietimas nėra dažnai naudojamas gėlavandeniuose akvariumuose, nes augalai negauna naudos iš tos spektro dalies, ir tai gali skatinti dumblių augimą.
Gėlavandeniuose akvariumuose daugiausiai apšvietimo reikalauja augaliniai akvariumai.

Veislės
Tiek gėlavandenių tiek jūrinių žuvų pasirinkimas yra labai didelis. Nors yra tikrai pakankamai gėlo vandens žuvų rūšių tačiau svarbu atsižvelgti, kad žuvys būtų tarpusavyje suderintos ir galėtų gyventi kartu. Taip pat aktualu atsižvelgti į žuvų charakterius, laikymo sąlygas bei priežiūrą. Derinant žuvis su koralais ir gyvūnais taip pat svarbu atsižvelgti į šiuos pagrindinius kriterijus.Jūrinės žuvys dažniausiai būna spalvingesnės, ryškesnės. Nors yra keletas nepaprastai spalvingų gėlavandenių akvariumų rūšių ( gaideliai, neoninė tetra, diskusai, ir tt).

Įranga
Jūs galite padaryti sūraus vandens diegimą be daug papildomos įrangos, tačiau vidutinis sūraus vandens akvariumas paprastai naudoja daugiau įrangos nei gėlavandenis. Pavyzdžiui jūriniam akvariumui reikalinga:

 • Baltymų separatorius
 • Areometras
 • Druskos mišinys
 • Gyvi akmenus
 • Papildomi bandymų rinkiniai (pavyzdžiai: šarmingumas, kalcio tyrimai)
 • Filtrai,sifonas

Apskritai kalbant, jūrinės žuvys yra dažnai brangesnės ir sunkiau jas prižiūrėti. Tačiau kiekvienam gyvam organizmui reikalinga priežiūra. Neįmanoma nustatyti ir apibrėžti koks akvariumas yra geriau. Skirtingų tipų akvariumai turi savo pliusų ir savų minus, todėl renkantis akvariumą reikėtų atsižvelgti į savo poreikius bei derinti juos su galimybėmis.

Apie autoriu

admin

Palikti atsiliepimą