Muilo chemikalai trukdo žuvims būriuotis

Viso pasaulio upėse ir upių žiotyse randamas teršalas – muilo chemikalai iš žuvų gali atimti jų gebėjimą jausti viena kitą ir laikytis tankiuose, vientisuose būriuose, tvirtina mokslininkai. Junginys 4-nonilfenolis veikia nuslopindamas įgimtą žuvų skleidžiamą kvapą, tvirtina mokslininkai. Šie skleidžiami kvapai yra labai svarbūs žuvims būriuojantis, todėl jų slopinimas susilpnina prieš plėšrūnus naudojamą „didelio kiekio jėgos“ gynybinę strategiją.

„Žuvims netekimas gebėjimo burtis į tankius guotus yra rimtas reikalas. Tai yra gynybinė strategija. Jei žuvys negali normaliai būriuotis, tai jos būna labai pažeidžiamos plėšrūnų“, – newscientist.com sakė tyrimui vadovavęs Sidnėjaus universiteto (Australija) mokslininkas Ashley Wardas.

4-nonilfenolis arba 4-NF dažnai naudojamas gaminant muilus, nutekamųjų vandenų dezinfekcijos priemones ir kai kuriuos pesticidus. Yra žinoma, kad šie muilo chemikalai  veikia žmonių ir gyvūnų hormonines sistemas bei gali „feminizuoti“ žuvis – žuvų patinai pradeda gaminti patelėms būdingus baltymus.

Išsivysčiusiose valstybėse maksimali leidžiama 4-NF koncentracija būna tarp 0,5 ir 1 mikrogramo junginio litre vandens, nes esant tokiai koncentracijai žuvys nerodo jokių streso požymių. Europos upėse įprastinė 4-NF koncentracija yra nuo 0,1 iki 340 mikrogramų litre.

A.Ward su kolegomis nusprendė patikrinti, ar „leidžiamas“ 4-NF kiekis gali slopinti JAV gėlavandenės ežerų žuvies Fundulus diaphanus socialinę organizaciją.

A.Wardas, tyrimo vykdymo metu dirbęs Mount Alison universitete (Kanada) rinko žuvis netoli esančiame Morice ežere. Jis nustatė, kad žuvys, buvusios akvariumuose, kuriuose 4-NF koncentracija buvo 1 mikrogramas litre, viena nuo kitos laikėsi bent du kartus didesniu atstumu nei neužterštuose akvariumuose.

Panašu, kad junginys neslopino žuvų gebėjimo užuosti kitas medžiagas, nes užterštų akvariumų žuvys lygiai taip pat sėkmingai rasdavo akvariume paslėptą maistą, kaip ir švarių akvariumų žuvys.

Kiti eksperimentai leido manyti, kad priežastis, dėl kurios žuvys renkasi ne į tokius glaudžius guotus, kuomet vandenyje yra 4-NF – tai pačių žuvų skleidžiamo kvapo slopinimas. „Į guotus besiburiančios žuvys išskiria tam tikrus cheminius kvapus, kurie priklauso nuo jų gyvenamosios vietos ir maisto – jos kvepia tuo, ką valgo ir ta vieta, kurioje būna, lygiai kaip ir žmonės. Jos yra linkusios būriuotis su žuvimis, kurios kvepia panašiai į jas pačias“, – aiškino mokslininkas.

Taip pat manoma, kad žuvys išskiria signalines molekules, pagal kurias sprendžiama apie jų socialinį dominavimą, reprodukcinę būklę ir genetinę sandarą. Paskutiniojo tipo signalai leidžia išvengti poravimosi su artimais giminaičiais.

4-NF yra lipofilinis junginys, o tai reiškia, kad jis limpa prie riebių paviršių – pavyzdžiui, prie žuvies. „panašu, kad šis junginys gali apgaubti visą žuvį“, – sakė A.Wardas. dėl to keičiasi žuvų skleidžiamas savitas kvapas ir sutrikdomas jų atpažinimas tarp kitų žuvų.

A.Wardas su kolegomis vieną žuvelę įleido į vandens koridorių, kuriame tekėjo dvi vandens srovės. Viena srovė buvo švari, o kita tekėjo iš akvariumo, kuriame valandą 4-NF užterštame vandenyje buvo žuvys.

Mokslininkai pamatė, kad vieniša žuvelė šalinosi užteršto vandens tuomet, kai 4-NF koncentracija vandenyje buvo 1 mikrogramas litre ar didesnė.

„Manau, kad reikia iš naujo įvertinti mūsų poziciją, kad leidžiamos yra tokios teršalų koncentracijos, kurios gyvūnui nėra mirtinos. Būna subtilių nemirtinų poveikių, kurie vidutinės trukmės ar ilgame periode dali turėti katastrofiškų pasekmių“, – aiškino mokslininkas.

A.Wardas su kolegomis nurodo, kad kiti chemikalai, pavyzdžiui, sunkieji metalai, gali pažeisti žuvų uoslės nervą. Jie tvirtina, kad užterštuose vandenyse gali būti ir tokių junginių, kaip 4-NF, ir sunkiųjų metalų: vienas veiktų žuvų kvapą, o kitas – uoslę.

Šaltinishttp://www.delfi.lt
Foto:
 http://gaylins.com

Apie autoriu

admin

Palikti atsiliepimą