Viskas kas susiję su akvariumo įrengimu ir priežiūra
Dr.Phantom 2009.04.17 - 22:31
Laukiam konstruktyvių komentarų

AKVARIUMAS: PIRMI ŽINGSNIAI.
AKVARIUMO PRIEŽIŪRA

VIETOJ ĮŽANGOS
Pratęsdamas temą „Akvariumas: Pirmi žingsniai“, šitame straipsnyje papasakosiu kokia turėtų būti bent jau minimali akvariumo priežiūra. Šiame straipsnyje yra pateikiamos akvariumo priežiūros ir kontrolės rekomendacijos kiekvienai dienai ir kiekvienai savaitei, bei ilgalaikei akvariumo priežiūrai. Taip pat pateikiami kai kurie patarimai į ką rekomenduotina atsižvelgti, norint išlaikyti sveiką ir gražų gėlavandenį akvariumą.

REKOMENDACIJOS KASDIENEI IR ILGALAIKEI AKVARIUMO PRIEŽIŪRAI
Akvariumo priežiūrą galima suskirstyti į kelis etapus pagal būtinybę: kasdienė akvariumo priežiūra, kassavaitinė ir kasmetinė akvariumo priežiūra.

Kasdienė priežiūra ir kontrolė. Tam, kad akvariumas ir jo gyventojai būtų sveiki ir džiugintų Jus ir Jūsų šeimos narius bei svečius, reikia skirti bent pusvalandį kasdienei akvariumo priežiūrai ir kontrolei. Taigi, pradėsim nuo to ką derėtų daryt kasdien prižiūrint akvariumą:
1. Šviesos įjungimas ir išjungimas. Rekomenduotina akvariumo apšvietimo trukmė yra apie 12 valandų per dieną, kadangi toks yra apytikris dienos ilgumas atogrąžose iš kur ir yra kilę dauguma gėlavandenio akvariumo augalų bei žuvų. Akvariumas turi būti apšviečiamas daugiausiai norint užtikrinti gerą ir teisingą augalų augimą; žuvims šviesos intensyvumas ir apšvietimo trukmė didelio skirtumo nedaro. Priklausomai nuo konkretaus akvariumo ir konkrečios situacijos, akvariumo apšvietimo trukmę galima sumažinti iki 8 valandų, pavyzdžiui išjungiant akvariumo apšvietimą porai valandų vidurdienį. Dažniausiai apšvietimo trukmę ir intensyvumą rekomenduojama sumažinti, jeigu turima problemų dėl dumblių. Daugumai akvariume auginamų augalų pakanka 6-8 valandų intensyvaus apšvietimo, kad vyktų fotosintezė. Reguliuoti apšvietimo trukmę galima paprasčiausio taimerio pagalba.
2. Vandens lygio kontrolė. Dauguma šaltinių rekomenduoja kasdien kontroliuoti vandens lygį akvariume, įpilant naujo vandens vietoj išgaravusio.
3. Filtro ir kitos įrangos priežiūra ir kontrolė. Stebėkite ar filtras ir kita akvariumo įranga veikia tvarkingai, ar gerai aeruojamas vanduo. Prisiminkite, kad filtro valyti kasdien nebūtina. Valykite filtrą tik tuo atveju, jei pastebėsite, kad žymiai susilpnėjo paduodama iš filtro vandens srovė. Rekomenduojama sureguliuoti filtrą taip, kad iš jo paduodama srovė vos judintų vandens paviršių akvariume.
4. Vandens temperatūros kontrolė. Šiuolaikiniai akvariumo šildytuvai veikia labai patikimai. Vis dėl to, patartina kartą per dieną kontroliuoti vandens temperatūrą termometro pagalba.
5. Žuvų šėrimas. Žuvis galima šerti iki 5 kartų per dieną, bet žuvų maisto dozė turėtų būti tokia, kad žuvys spėtų suėsti pašarą per porą minučių. Nerekomenduotina, kad pašaro likučiai nugrimztų į dugną, kadangi tai teršia vandenį ir gali sukelti problemų dėl bereikalingo dumblių augimo ir sraigių populiacijos padidėjimą. Naktines žuvis ir dugno gyventojus rekomenduojama šerti temstant. Prisiminkite, kad kuo įvairesnis yra žuvų pašaras, tuo sveikesnės bus jūsų augintinės, todėl rekomenduojama sausą žuvų maistą kaitalioti su šaldytu arba gyvų maistu.

Kassavaitinė akvariumo priežiūra ir kontrolė. Į kas savaitinę akvariumo priežiūrą turėtų įeiti štai kas:
1. Daliniai vandens keitimai. Kassavaitiniai daliniai vandens keitimai yra viena svarbiausių akvariumo priežiūros proceso dalių. Daliniai vandens keitimai leidžia palaikyti akvariumo biologinę pusiausvyrą, ypač nedidelės talpos akvariumuose. Dažniausiai rekomenduojama keisti 20 – 30 procentų vandens nuo bendro akvariumo tūrio. Nors vėlgi viskas priklauso nuo konkrečios situacijos: didelės talpos akvariumuose, priklausomai nuo jų apgyvendinimo, vandenį galima keisti kas 2 – 3 savaites, tuo tarpu mažos talpos akvariumuose (iki 100L) rekomenduotina vandenį dalinai keisti dažniau (1-3 kartus per savaitę).
2. Vandens testavimas. Rekomenduojama testuoti pagrindinius akvariumo vandens parametrus: vandens rūgštingumą (pH), vandens kietumą ir bendrą karbonatinį kietumą (kH ir gH), fosfatus (PO4), chlorą (Cl), amonį ir amoniaką (NH4/ NH3), nitritus (NO2) ir nitratus (NO3) ir daugelį kitų parametrų. Tačiau neužsiimant žuvų veisimų ir profesionaliu augalų auginimų, mėgėjui visų testų turėt nereikia – galima išsiversti su nitratų/ nitritų ir fosfatų testais.
3. Augalų tręšimas. Augalų funkcijos akvariume yra: žuvų aprūpinimas deguonimi, nitratų ir CO2 (anglies dvideginio) perdirbimas; ir natūralių slėptuvių ir žuvų teritorijų ribų funkcija. Kadangi augalai yra viena svarbiausių akvariumo biologinės pusiausvyros dalis, turi būti užtikrintas jų sveikatingumas ir geras augimas. Tai galima padaryti tinkamai tręšiant augalus papildomais mikro- ir makro- elementais (svarbiausi jų yra kalis (K) ir geležis (Fe)). Mėgėjai akvariumistai dažniausiai tręšia augalus kompleksinėmis skystomis trąšomis, arba kišdami po augalų šaknimis trąšų tabletes.

Kasmetinė akvariumo priežiūra ir kontrolė. Vienas iš svarbiausių faktorių (bet būtina pažymėti, kad ne pats svarbiausias) nulemiančių gerą augalų augimą ir jų sveikatą yra tinkamas apšvietimas. Šiuo metų akvariumo apšvietimui yra plačiai naudojamos liuminescencinės lempos. Šių lempų skleidžiamos šviesos intensyvumas silpnėja bėgant laikui, todėl į kasmetinę akvariumo priežiūra įeina senų liuminescencinių lempų pakeitimai naujosiomis. Dauguma šaltinių rekomenduoja keisti lempas ne visas iš karto, bet kas vieną – du mėnesius, kad augalai galėtų adaptuotis prie šviesos intensyvumo. Lempas rekomenduotina keisti kas 8 – 12 mėnesių. Dumblių atsiradimas ir nesveikai atrodantys augalai – vienas iš netinkamo arba nepakankamo apšvietimo požymių.

VIETOJ IŠVADŲ: BAIGIAMOSIOS REKOMENDACIJOS
Prižiūrint gėlavandenį akvariumą dažnai iškyla netikėtų situacijų, tokių kaip žuvų peršėrimas, vandens užsiteršimas, dumblių atsiradimas, ir panašiai. Šioje straipsnio dalyje pateikiami kai kurie akvariumo priežiūros praktiniai patarimai.

Atsitiktinis žuvų peršėrimas. Jei po kurio laiko pastebėjot, kad po žuvų šėrimo maisto likučiai guli ant dugno, reiškia persistengėt šerdami savo augintines. Tokiu atveju rekomenduojama pašalinti pašaro likučius iš akvariumo nusiurbiant dugną.

Aukšta teršiančių medžiagų koncentracija vandenyje. Jeigu vandens testavimo metu testai rodo per didelę teršiančių vandenį medžiagų lygi, to priežastimi gali būti:
1. per didelis žuvų skaičius
2. per mažas filtro turis
3. žuvų peršėrimas
Tokiais atvejais rekomenduojama sumažint žuvų skaičių akvariume, mažiau šerti žuvis, ir dažniau daryti dalinius vandens keitimus. Jeigu teršiančių medžiagų lygis yra aukštesnis už leistiną, rekomenduojama iškarto pakeisti 50 procentų vandens.

Augalų priežiūra. Dauguma pardedančiųjų akvariumistų vos pastebėję sugedusi arba nukritusi augalo lapą, stengiasi kuo skubiau jį pašalinti iš akvariumo. To nebūtina daryti, nes kas kišant rankas į akvariumą sukeliamas stresas jo gyventojams. Be to, į akvariumą gali patekti bereikalingos medžiagos, tokios kaip muilo likučiai ir riebalai. Akvariumo valymą siekiant vien tik estetiškai priimtinesnio vaizdo reikia atlikti per dalinius vandens keitimus.

Dumblių šalinimas. Dažnai akvariume dėl tam tikrų priežasčių atsiranda žalieji dumbliai. Žali taškai gali atsirasti ant akvariumo stiklų, akmenų, ir netgi augalų lapų. Dažniausiai žalieji atsiranda esant gerai vandens kokybei. Kovai su šiais dumbliais gerai talkina tokios žuvys kaip Otocinclus arba Ancistrus, kurios šalina dumblius natūraliai. Kartais dumblius gerai šalina molinezijos arba kardonešiai. Taip pat kovojant su dumbliais rekomenduojama pasodinti daugiau greitai augančių augalų, tokių kaip Shinnersia rivuliaris, ceratophyllum demersum (submersum), riccia fluitans, cabomba aquatica, ir t.t. (daugiau apie kovą su dumbliais skaitykite straipsnyje „Dumbliai – akvariumininko priešas“).

Padvėsusi žuvis. Rekomenduojama kuo skubiau pašalinti negyvą žuvį iš akvariumo. Taip pat reikia kuo skubiau išsiaiškinti ir pašalinti žuvies mirties priežastis (ligos, vandens užterštumas, t.t.).

Vandens keitimas. Atliekant dalinius vandens keitimus nebūtina palikti vandenį nusistovėti porą valandų ar parą. Šiuo metu vandentiekio vanduo nėra chloruojamas ir yra ganėtinai švarus, todėl vandenį galima pilti tiesiai iš čiaupo. Imant vandenį akvariumui iš šulinio arba natūralių šaltinių, rekomenduotina patikrinti vandens parametrus testų pagalba.

P.S jei visi šie nurodymai Jums pasirodė sudėtingi, tuomet reikėtų tai patikėti profesionalams - kurie kokybiškai atlieka akvariumų priežiūrą

NAUDOTA LITERATŪRA:
Агекян, И. Н. 2003. Энциклопедия аквариум. Минск: Харвест
Мариани, М. 2003. Справочник: Аквариумные рыбы. Москва: Астрель
Справочник Sera: так я устрою свой аквариум. http://www.sera.de
Tetra: Аквариум – удивительный подводный мир. http://www.tetra.de

PARENGĖ: Dr.Phantom

Nėra gėda nežinoti, gėda - nenorėti sužinoti...

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių

cron