Gyvavedės žuvys - (2) Kas gi tos gyvavedės žuvys?

Gyvavedės žuvys - tai žuvys, kurios pagimdo jau išsivysčiusius jauniklius, sugebančius ne tik pradėt ieškot maisto, bet ir turinčius instinktą pasislėpti ar išvengti pavojaus.
Per daugelį metų žuvys prisitaikė dėti po kelis milijonus ikrų kiekvieno neršto metu, tuo suteikdamos kuo didesnį šansą ikram, vėliau lervutėm, išgyventi. Vandenyje yra daug priešų, visada norinčių pasimėgauti ikrų ir lervučių skoniu. Visiškai kitaip yra su gyvavedėm žuvim, kurios apvaisina ir užaugina mailių savo pilve, tuo apsaugodamos nuo įvairių grobuonių.

Mažiau nei 3% iš daugiau nei 18.000 žuvų rūšių yra gyvavedės. Šie skaičiai visiškai kitokie ryklių ir rajų šeimose, kur daugiau nei 50% jų - gyvavedės.
Yra daug priežasčių, kodėl akvariumininkai renkasi gyvavedes žuvis. Kai kurie nori spalvingų žuvyčių, kurios ,suteikus geras sąlygas, gali gyventi ‘amžinai’ vis pratęsdamos savo giminę. Kiti siekia išvesti dar iki šiol nematytą veislę ar spalvą. Dar kiti paprasčiausiai mėgaujasi jų  spalvų įvairove ir žavesiu. Tikriausiai nesuklysime pasakę, kad gyvavedės žuvys tinka įvairaus skonio akvariumininkams.
Šių dienų akvariumuose sutinkamos keturios gyvavedžių žuvų šeimos: Anablepidae,HemirhamphidaeGoodeidae ir Poecilidae. Pačios populiariausios akvariuminės žuvys, tokios kaip gupijos, kardonešiai, pecilijos, molinezijos priklauso Poecilidae šeimai. Natūralioje gamtojePoecilidaeGoodeidae ir Anablepidae šeimos paplitę Centrinės ir Pietų Amerikos gėluose, šiek tiek sūriuose vandenyse, bei kai kuriose Karibų salų dalyse. Tuo tarpu Hermirhamphidae šeima išplitusi visai kitame kontinente - Pietryčių Azijos ir Malajos pusiasalio upeliuose bei tvenkiniuose.

Gyvavedės žuvys gali puikiai prisitaikyti prie įvairių sąlygų. Štai kodėl jau mums pažystama gupija (Poecilia reticulata) ir gambuzija (Gambusia affinis) yra taip išplitę po visą regioną. Kaip žinoma, vos sūrus vanduo - uodų veisimosi plotai, o šios žuvys niekada neatsisakys gardaus kąsnelio. Sakoma, kad gambuzija per dieną gali suvalgyti tiek, uodo lervų, kiek pati sveria. 20 amžiaus pradžioje bandant sustabdyti uodų plitimą, gupijos ir gambuzijos buvo transportuojamos plastikiniuose maišeliuose su vandeniu ir mėtomos iš lėktuvo į tropikų ežerus, upes bei tvenkinius. Yra sakoma, kad šios dvi mažos žuvelės labai prisidėjo prie Panamos Kanalo statymo, išgelbėdamos statybininkus nuo kamuojamų uodų sukandimų ar netgi maliarijos.
Gal viskas skamba labai gražiai, tačiau tai padarė ir problemų. Gupijos ir gambuzijos ne tik valgė uodų lervas, bet ir vietinių žuvų ikrus bei mailių, tuo po truputį užvaldydamos vandenis.
Gyvavedės taip prisitaiko prie vietinių sąlygų, kad net sugebėjo išgyventi vėsiame šiaurės Anglijos klimate. Subankrutavus vienai akvariuminių žuvų parduotuvei Poecilidae šeimos atstovai, išpilti i ežerą, adaptavosi prie šaltesnių sąlygų būriuodamasis ežero krašte kur buvo aušinamos stiklo fabriko sistemos. Skaityti toliau… Akvariumo parinkimas ir suderinamumas.