Valisnerijos

Įvairių rūšių valisnerijos - vieni iš lengviausiai prisitaikančių ir nereiklių augalų akvariumuose. Dažniausiai randamos kiekvienoje akvariumų parduotuvėje ir pigios valisnerijos lengvai prižiūrimos ir be jokių problemų įsikuriaValisnerijos be jokio šoko, ne taip kaip daugelisCryptocoryne ir Echinodorus rūšių. Joms nereikia specialių substratų ir gerai jaučiasi vos ne bet kokiame vandenyje. Kai kurios rūšys jausis netgi geriau papildomai nešildant vandens, o gyvenant kaip šaltavandeniame akvariume. Papildomas Co2 pūtimas taip pat nereikalingas, kadangi valisnerijos sugeba tai išgauti iš karbonatinių druskų. Vienintelis dalykas, ką mėgsta šie augalai - šviesa. Tačiau nereiškia, kad jums reikės gerai paploninti piniginę perkant metalo halogenines ar gyvsidabrio lempas. Tam pilnai pakaks 2-3 liuminescencinių lempų, kurių ilgis eina per visą dangtį, o akvariumo gylis ne daugiau nei 50cm. Trumpai tariant valisnerijos - puikūs augalai tiek pradedantiesiems, tiek mėgėjams ar profesionalams.

Valisnerijų rūšys. Yra daugybė valisnerijų rūšių ir jas atskirti nėra taip paprasta. Daugelis pardavėjų nesibodi rašyti lotyniškų pavadinimų, o tai sudaro problemą jas atpažįstant. Laimei, visoms valisnerijų rūšims tinka labai panašios sąlygos, taigi nėra labai jau svarbu kokią rūšį nusipirkote. Žemiau pateiksime pačias populiariausias valisnerijų rūšis.

Vallisneria tortifolia. Ši rūšis dar vadinama nykštukine. Lyginant su kitomis valisnerijomis, pastaroji gana trapi ir reikalauja intensyvaus apšvietimo, tačiau tai puikus pasirinkimas nedideliam kad ir nešildomam akvariumui. Dėl nedidelio ūgio (lapai užauga iki 20cm) ir susisukusių spirale lapų, Vallisneria tortifolia labiau tinka sodinti akvariumo viduryje, o ne prie galinės sienelės.

Vallisneria spiralis. Tai vienas retesnių atvejų, kada lotyniškas pavadinimas neatitinka realybės. Šios valisnerijos lapai tiesūs ir lygūs. Tai visapusiškas veislė - puikiai auga tiek šaltavandeniuose tiek tropiniuose akvariumuose. Kaip ne visos valisnerijos, šioji mėgsta vidutinį apšvietimą. Lapai užauga iki 40cm ilgio, todėl puikiai tinkama sodinti akvariumo gale.

Vallisneria spiralis var. torta. Dar vadinama Vallisneria americana. Ši veislė gana panaši įspiralis, tačiau labiau kintama. Akvariumuose užauga iki 40-60cm ilgio ir turi vos arba labai susisukusius lapus. Tuo tarpu laukinėje gamtoje lapai gali būti tiek tiesūs, tiek susisukę, o ilgis siekti net 1.5m.

Vallisneria asiatica. Panaši į spiralis, tačiau užauga iki 60cm ilgio. Tai atsparus augalas, mėgstantis stipriai apšviestus akvariumus ir žemesnę temperatūrą. Gali prisitaikyti prie tropinio akvariumo, tik apšvietimas turėtų būti kiek silpnesnis. Ši valisnerija išleidžia didelį ir stiprų šaknyną, todėl puikiai tinkama akvariumuose, kuriuose yra žuvų, mėgstančių kasti gruntą.

Vallisneria americana var. biwaensis. Ši valisnerija užauga iki 60cm ilgio, kaip ir Vallisneria asiatica, tačiau turi susisukusius lapus kaip Vallisneria tortifolia. Toleruoja įvairias temperatūras ir vandens parametrus, bet neaugs esant silpnam apšvietimui. Ši rūšis viena labiausiai užsispyrusių valisnerijų.

Vallisneria gigantea. Dar vadinama gigantine valisnerija. Tai labai greitai augantis augalas, gali užaugti net 1cm per dieną. Lapai stori ir tvirti, 2-3cm pločio, 1m ilgio ir daugiau.

Vallisneria gigantea var. rubra. Labai panaši į Vallisneria gigantea, tačiau turi rausvą lapiją. Nereikli vandens ir temperatūros parametrams, bet mėgsta stiprią šviesą.

Valisnerijų auginimas

Pirkdami valisnerijas, išsirinkite tokias, kurios tinka jūsų akvariumui. Pvz. Vallisnerija spiralis geriau tiks mažesniam akvariumui, nei Vallisneria gigantea. Jei ruošiatės valisnerijomis apsodinti akvariumo galinę sienelę, rinkitės tas, kurios daugmaž yra tokio ilgio koks jūsų akvariumo aukštis. Pradedančiųjų akvariumo aukštis dažniausiai būna 30-45cm, tam puikiausiai tiksVallisneria spiralis ir Vallisneria tortifolia. Kita vertus, kitiems akvariumininkams patinka užlinkę valisnerijų lapai vandens paviršiuje, juo labiau tai sukuria šešėlius, taip mėgstamus kai kurių žuvų. Tokiu atveju rinkitės aukštus augalus ir sodinkite arčiau filtro, kad lapai plauktų pasroviui į kitą akvariumo galą.

Kaip minėjome anksčiau, valisnerijos nereiklios vandens parametrams. Puikiai auga kietame, šarmingame vandenyje. Vis dėlto reikėtų vengti minkšto ir rūgštaus vandens. Kaip nedaugelis akvariuminių augalų, valisnerijos laisvai pakenčia sūrų vandenį (iki 1.5gr/ltr), todėl puikiai tinka gyvavedžių akvariumuose.

Apšvietimas turi būti stiprus: nė viena iš aukščiau paminėtų rūšių nepasitenkins viena liuminescencine lempa. Idealiausia būtų turėti dvi, ypač jei virš lempų uždėsite reflektorių geresniam šviesos atspindėjimui. Reiktų nepamiršti, kad gilesniam nei 50cm akvariumui liuminescencinių lempų neužteks ir reikės pasirūpinti galingesnėmis, tokiomis kaip metalo halogeninėmis ar gyvsidabrio.

Kalbant bendrai, valisnerijos jausis gerai ir paprastame grunte, tačiau esant galimybei, vertėtų naudoti substratą. Akvariumuose valisnerijos naudoja daugybę mineralų. Pristojus augti - vertėtų tręšti geležimi.

Sodinimas ir genėjimas

Dauge akvariumininkų nesugeba teisingai auginti valisnerijas ir dažnu atveju jos paprasčiausiai numiršta. Visa tai įvyksta dėl labai paprastų priežasčių. Pirma, niekada neužkaskite šaknų giliai. Valisnerijos nepakenčia turėti viršutinę šaknų dalį giliai grunte, o vainikas (vieta kur pradeda dygti lapai) turėtų būti 1-2cm virš grunto. Karūną atpažinti nėra sunku - tai balta arba vos žalia vieta prie šaknų, lyginant su visa augalo spalva. Sodinant valisnerijas, su pirštu grunte padaroma skylė ir apatinė šaknų dalis įkišama gilyn, pasirūpinant, kad karūna nebūtų užkasta.

Antra auksinė taisyklė pasirūpinti, kad lapai neužlūžę ar užlinkę. Taip atsitikus, lapas paprasčiausiai numirs. Taip pat svarbu pasirūpinti, kad joks mažas akmenukas nepapuolęs virš vainiko tarp lapų, kadangi dygstant naujiems - tai trukdo ir neleidžia augti.

Tarp akvariumininkų dažnai sklando gandas, kad valisnerijos negali būti genėjamos. Tai netiesa. Svarbiausia karpant lapus, naudoti aštrų peilį ar žirkles, stengiantis neįskelti lapo įstrižai. Seni lapai gali būt atsargiai atplėšti nuo pagrindo.

Dauginimasis

Apsipratę po pasodinimo, valisnerijos išleidžia ūglius, kurie po poros savaičių sudaro savo šaknų sistemą ir gali būti atkirpti bei perkelti į kitą vietą.

Kita

Ilgą laiką vandens paviršiuje plūduriuojantys labai apauga dumbliais. Jei akvariume neturite žuvų, kurios tai nuskabytų, paprasčiausiai nukirpkite lapų galus aštriomis žirklėmis.