Balantiocheilos melanopterus (Ryklinis barbusas)


Balantiocheilos melanopterus
Foto: 
Oscar David
http://atlas.drpez.org

Balantiocheilos melanopterus
Foto: Saidvazquezhttp://atlas.drpez.org
Šeima Cyprinidae
Gyvenamoji vieta Sumatra, Tailandas, Borneo, Malaizija
Dydis iki 35cm
Charakteris Taiki
Gyvenimo trukmė 6-10 metų
Akvariumo dydis nuo 200ltr.
pH 5.5 - 8.5
dH 5 - 12
Temperatūra 22-28°C

Gamtoje Balantiocheilos melanopterus ( Ryklinis barbusas ) aptinkamas Sumatros, Tailando, Borneo ir Malaizijos ežeruose bei upėse. Dažniausiai maitinasi smulkiais vėžiagyviais, vabzdžiais, jų lervomis bei planktonu. 
Balantiocheilos melanopterus Lietuvoje žinomas kaip ryklinis barbusas. Dažnai žmonės perka ryklinį barbusą kaip mažą, mielą rykliuką. Vis dėl to, jie nė per kur nesigiminiuoja su rykliais, atvirkščiai - giminiuojasi su karpiu ir aukšle. O ryklinio barbuso pavadinimą gavo dėl trikampio formos nugarinio peleko, panašaus į ryklio.
Balantiocheilos melanopterus burna be ūsų, šiek tiek „žiūrinti“ žemyn. Nugaros pelekas trikampio formos. Beveik visi pelekai smailūs, su geltonu - oranžiniu pagrindu ir juodais galais. Kūno šonai sidabriniai su švelniu geltonu atspalviu. Nugara ruda, pilvas - baltas.

Ryklinis barbusas plaukioja vidutiniuose vandens sluoksniuose. Užauga net iki 35cm., todėl reikalingas tikrai didelis akvariumas. Kaip ir daugelis kitų 
Cyprinidae šeimos atstovų - rykliniai barbusai būrinės žuvys. Rekomenduojama laikyti bent 5 rykliukus. Laikant mažesnį kiekį, žuvys bus baikščios, stresuos ir slėpsis tarp žolių.

Balantiocheilos melanopterus taikios, greitos, baikščios ir labai aktyvios žuvys. Puikiai šokinėja virš vandens, todėl būtinas akvariumo dangtis. Įsigyjant šias žuvis rekomenduojamas akvariumas ne mažiau 120cm ilgio, apsodintas augalais, tačiau su begale vietos plaukioti. Dekoracijas reiktų rinktis atsargiau ir vengti aštrių akmenų ar šakų - dėl greitumo šie rykliai gali susižaloti. Keletas slėptuvių ar ūksmingesnių vietų taip pat nepamaišys.

Rykliniai barbusai ramios žuvys jų kaimynų atžvilgiu, vis dėl to, nevertėtų laikyti kartu su Poecilia reticulata (Gupija),Paracheirodon innesi (Neonas) ir kitomis mažomis žuvimis. Į kompaniją tiktų didesni ar greiti kaimynai, tokie kaip guramiai,Xiphophorus helleri (Kardonešis)Poecilia sphenops (Molinezija),Brachydanio rerio (Dryžuotoji danija)Corydoras aeneus(Bronzinis korydorusas) ir daugeliu kitų. Vis tik, negalima pamiršti, kokie dideli rykliniai barbusai užauga, ir neatsakingas  žuvų skaičiaus didinimas  „perkraus“ akvariumą, kas pasibaigs tikrai nelaimingai.

Rykliniai barbusai visaėdžiai. Valgo tiek augalinės, tiek gyvūninės kilmės maistą. Kaip pagrindą, galima naudoti geros kokybės sausą maistą, o retkarčiais palepinti gyvu. Mėgsta ieškoti maisto likučių ant dugno, todėl neretai sujaukia akvariumo landšaftą ir iškasa augalus.

Veisimas nenatūralioj aplinkoj retas dalykas. Tačiau yra žinoma, kad profesionalūs akvariumininkai sugeba sėkmingai veisti šiuos rykliukus. Kaip ir kiti Cyprinidae šeimos atstovai, Balantiocheilos melanopterus deda ikrus, kurių po neršto nesaugo. Ikrus patinai apvaisina jau po jų padėjimo. Rykliniai barbusai subręsta pasiekę 10-15 cm ilgį.

Įdomu pastebėti, kad rykliniai barbusai kartais vadinamiIchthyophthirius multifiliis ligos „laikrodžiais“. Jei pastebėjote rykliuką, bandantį kasytis į akmenis ar kitas akvariumo dekoracijas, galima beveik neabejoti, kad jūsų akvariume apsilankė „manų kruopų“ liga.

Naudoti šaltiniai:

  • http://www.fishbase.org
  • http://www.thetropicaltank.co.uk
  • http://www.grizzlyrun.com
  • http://www.aquaticcommunity.com