Colisa lalia (Lialiusas)

Šeima Belontiidae
Gyvenamoji vieta Indija
Dydis 5 cm.
Charakteris Taiki, tinka bendram akvariumui.
Gyvenimo trukmė 4 metai.
Akvariumo dydis Nuo 30 ltr.
pH 6.0 - 7.5
dH 4 - 10
Temperatūra 22 - 28°C

Colisa lalia (Lialiusas)

Colisa lalia ( Lialiusai ) šnekamojoje kalboje pasaulyje dar vadinami dwarf guramiais. Kas išvertus iš anglų kalbos reiškia ‘nykštukas’. Užtarnautas vardas puikiai atspindi lialusius dėl mažo dydžio labirintinių žuvų šeimoje.

Yra išvesta bent keletas lialiusų: mėlynasis, raudonasis, vaivorykštinis, neoninis. Tačiau patelę atskirti nuo patino nėra sudėtinga. Patinų viršutiniai pelekai nusmailėja, o patelių labiau apvalūs. Svarbiausiai - patelės niekada nebūna tokios spalvingos kaip kad patinai.
Kilę Indijoje, lialiusai yra valgomi vietinių.

Colisa lalia (Lialiusai) kuo puikiausiai tinka nedideliems akvariumams ir gerai sutaria su visais jų gyventojais, tačiau nederėtų juos laikyti su gerokai didesnėmis žuvimis. Kaip jie mėgsta tėvynėje, akvariume turėtų būti daug augmenijos, bei paviršinių augalų prieblandai sukurti. Optimali vandens temperatūra 25°C, pH - neutralus, o dGH tarp 4 ir 10. Šie guramiai labai baikštūs, todėl patartina akvariumą laikyti ramesnėje vietoje.

Gamtoje lialiusai minta vabzdžiais ir lervomis nuo vandens paviršiaus, bei be perstojo užkandžiauja dumbliais nuo augalų. Akvariumuose galima šerti įvairiu sausu ir šaldytu maistu. Norint išlaikyti gerą lialiusų sveikatą ir kokybę nerštui, karts nuo karto būtina šerti gyvu maistu.

Sužeminus vandens lygį iki (15-30cm) ir pakėlus temperatūrą iki 28-30°C, lialiusai paskatinami neršti. Augmenija būtinas faktorius lialiusų neršto akvariume, kadangi patinas stato burbulinį lizdą, naudodamas augalų gabaliukus. Limnophila aquaticaRiccia fluitansCeratopteris thalictroidesir Vesicularia dubyana augalai puikiausiai tiks neršto akvariumui. Durpių pluoštelis taip pat nepamaišys lizdo tvėrimui.
Kai lizdas baigtas, patinas vaikosi patelę po visą akvariumą (dažniausiai po pietų arba vakare). Jei patelė sutinka poruotis, atplaukia po lizdu, kur su patinu sukasi ratais. Išmetus ikrus, patinas tuoj pat juos apvaisina. Daugelis ikrų patys pakyla į paviršių, kur jau anksčiau buvo pastatytas lizdas. Likusieji surenkami patino ir pastatomi į lizdą. Įsitikinus, kad ikrai surinkti, patelė vėl išmeta ikrus ir taip tęsiasi apie 2-3 valandas. Per tą laiką patelė išneršia 300-800 ikrus. Pasibaigus nerštui, patinas deda dar vieną eilę burbulų, taip apsaugodamas ikrus.
Šiuo momentu jau reikėtų išimti patelę. Patinas gins ir prižiūrės lizdą. Po 12-24h mailius išsirita, tačiau vis būna lizde. Po trijų dienų colisa lalia jau gali plaukti ir palieka lizdą. Tada reikia išimti ir patiną, kitaip mailius gali būt suėstas. Mailių pradėti šerti infuzorijomis.