Pelvicachromis pulcher

Pelvicachromis pulcher
Pelvicachromis pulcher
Foto: Takis Tsamis

Pelvicachromis pulcher

Šeima Cichlidae
Gyvenamoji vieta Afrika
Dydis 8 - 10 cm.
Charakteris Taiki
Gyvenimo trukmė 5 m.
Akvariumo dydis Nuo 90ltr
pH 4.8 - 7.5
dH 6 - 12
Temperatūra 24 - 28°C

Gamtoje Pelvicachromis pulcher aptinkamas sekliose, lėtos tėkmės pilnose augmenijos Nigerio deltos upėse ir kitose nedidelėse Pietų Nigerijos upėse. Gyvena tiek gėlame, tiek vos sūriame vandenyje.
Tai nereiklios žuvys kalbant apie vandens parametrus, kadangi natūralioje gamtoje gyvena tiek rūgščiuose minkštuose, tiek vos sūriuose ir šarminiuose vandenyse. Idealiausias būdas parenkant teisingus vandens parametrus akvariume - išsiaiškinti kokie parametrai buvo akvariume, kuriame Pelvicachromis pulcher buvo užauginti. Jeigu tai nustatyti nepavyksta, naudokite tai, ką turite savo akvariume, aišku atsiželgdami į aukščiau pateiktus.
Laikant šiuos ciklidus būtinas kas savaitinis dalinis (~25%) vandens keitimas.

Auginti Pelvicachromis pulcher  akvariumuose nėra sudėtinga. Tai labai spalvinga ir populiari žuvis. Išvertus iš lotynų kalbos ‘Pelva’ - pilvas, ‘chromis’ - spalvotas ir ‘pulcher’ - gražus, puikiai nusako šios žuvies išvaizdą. Neršto metu patelės pilvas nusidažo žvilgančia vyšnine spalva. Netgi ne neršto metu, tai be galo graži žuvis, pasipuošusi geltona, raudona, žalia ir mėlyna spalvomis. Pelvicachromis pulcher patinai užauga iki 10cm, patelės 7-8cm, todėl tai puikios žuvys akvariumininkams neturintiems labai didelių akvariumų.

Akvariumininkai išvedė ir albinosinių Pelvicachromis pulcher. Kalbama, kad normaliems patinams labiau patinka albinosinės patelės, tuo tarpu visos patelės mieliau rinksis normaliai spalvotą patiną. Pasirodo, patinus daugintis labai traukia raudona patelių pilvo spalva, o būtent albininosių patelių pilvas labiau ryškesnis.

Pelvicachromis pulcher puikiai tinka bendram akvariumui, vis dėlto reikia būti atsargiems, renkantis kaimynus. Nors šios žuvys ramios, vis gi kartais gali apkramtyti lėtai plaukiojančių žuvų pelekus, pvz. skaliarų. Nesirinkite kitų arčiau dugno gyvenančių ir  besislepiančių ciklidų, kitaip gali kilti nesutarimų ir kovų dėl geresnių slėptuvių. Bet, jei pasirūpinsite pakankamu urvų kiekiu - problemų neturėtų kilti.

Kalbant apie urvus, Pelvicachromis pulcher juos dievina. Būtinai įrenkite bent vieną, vienai porai. Tam puikiai tinka moliniai gėlių vazonai. Aišku tai ne pats gražiausias sprendimas, todėl pasitelkę vaizduotę, sulipinkite kažką panašaus iš akmenų. Idealiausiai jei įėjimas į uolą tik vienas, tuo pačiu ir labai mažas, praleidžiantis minimumą šviesos į vidų. Dar galima naudoti plastikinius vamzdžius, kokoso riešuto kevalus ar kelmus.
Pelvicachromis pulcher mėgsta tamsios spalvos neaštriomis briaunomis gruntą, kurį mėgsta kasinėti, stumdyti. Pats akvariumas turi būti tankiai apsodintas augalais. Augalus parinkite tvirtesnius ir su didesniu šaknynu, kadangi šie ciklidai bekasinėdami gruntą, kartais iškasa ir augalus. Be urvų ir augalų, būtina pasirūpinti pakankamai vietos ciklidams plaukioti. Tai labai greitos ir savo teritoriją ginančios žuvys, todėl pasistenkite ‘neperkrauti’ akvariumo.

Pelvicachromis pulcher - visaėdės žuvys. Valgo tiek sausą, tiek šaldytą ar gyvą maistą. Puikiai tinka artemijos, dafnijos, uodo trūklio lervos, tiubifeksai ir netgi daržovės, pvz. cukinijos. Akvariume šerkite kuo įvairesniu maistu. Turėkite galvoje, kad šie ciklidai laikosi prie dugno, todėl maistas turi būt skęstantis.

Veisimui geriausia rinktis jaunesnes poras. Pelvicachromis pulcher subręsta apie 6 mėnesių (patelės greičiau nei patinai). Atskirti patelę nuo patino nėra sudėtinga. Patelių pelekai trumpesni ir apvalesni, be to patelės turi plačią geltoną juostą nugarinio peleko viršuje. Taip pat patelės mažesnės nei patinai, bei turi apvalesnį ryškiai raudoną/violetinį pilvuką prieš nerštą. Patinų kūnas ilgesnis ir plonesnis.
Nustačius porą, neįleiskite naujų gyventojų į akvariumą. Patinai pastoviai kausis tarpusavyje, netgi dvi patelės ginčysis dėl patino dėmesio.

Rekomenduojama patiną su patele iškelti į neršto akvariumą, kadangi neršto metu ir po jo (kol auga mažyliai) abu tampa agresyvūs. Jei nerštas vyks tam pačiam akvariume (ne mažiau nei 90ltr), pasistenkite vengti arčiau dugno gyvenančių kaimynų.
Idealiausia vandens temperatūra neršto akvariume 27-28°C, pH 7.0. Beje aukštesnė ar mažesnė vandens temperatūra turi įtakos jauniklių dydžiui ir netgi lyčiai. 
Pelvicachromis pulcher ikrus deda urvuose, todėl būtina pasirūpinti vienu ar keliais (pora išsirinks labiausiai patikusį). Tam tikslui naudokite apverstą gėlės vazonėlį su nedideliu įėjimu ir įspauskite į gruntą. Tą patį galima daryti su kokoso lukštu ar akmenų konstrukcija. Įsitikinkite, kad visos medžiagos, naudojamos urvo statybai netoksiškos. Gruntą rinkitės smulkų (3mm), kad porelė galėtų lengvai kasti.
Esant idealioms neršto sąlygoms, maitinkite porelę gyvu maistu. Pasiruošę neršti, P. pulcher stipriai išryškina spalvas. Patelė vilioja patiną rodydama savo ryškiai raudoną pilvuką.
Prieš nerštą, patinas su patele neša grunto akmenukus iš urvo, taip ruošdamos idealius namus savo jaunikliams. Paruošę lizdą, neršia urvo viduje, kur padedama 200-300 ikrų. Kol neišsiris lervutės ir mailius neplaukios, patelė pasiliks urvo viduje labai retai išlysdama pavalgyti. Tuo tarpu Pelvicachromis pulcher patinas budės lauke, sukiodamas aplink urvą.
Mailiaus vystymasis priklauso nuo temperatūros. Prie 
28°C jaunikliai išsivystys ir galės plaukioti po savaitės. Išplaukęs iš urvo, mailius laikosi šalia tėvų viename būryje. Šerti infuzorijomis, išsiritusiomis artemijomis ar specialiu sausu maistu ikrinių žuvų jaunikliams kelis kartus per dieną nedideliais kiekiais.
Pastovus dalinis vandens keitimas būtinas, kitaip mailius gali apsinuodyti ir numirti. Būkite atsargūs keisdami vandenį - nenaudokite grunto valymo žarnos arti urvo. Tai darydami gąsdinsite žuvis bei išsiurbsite infuzorijas, kuriomis mailius maitinasi.
Abu Pelvicachromis pulcher tėvai rūpinasi savo jaunikliais. Kartais vienas iš tėvų nustoja tai daryti. Tokiu atveju, nesirūpinantis mailiumi patinas ar patelė - turi būt iškeltas. Po 2-4 savaičių, jaunikliai pasiekia 10-12mm dydį ir turi būti atskirti nuo tėvų.
Šiuo momentu porelė vėl pasiruošusi neršt, jei bus iškelta į neršto akvariumą.

Naudota literatūra:

  • http://freshaquarium.about.com
  • http://fish.mongabay.com