Ceratophyllum demersum (Ragalapis)

Ragalapis
Ceratophyllum demersum Foto: Andrzej Zabawski

Šeima Ceratophyllaceae
Gyvenamoji vieta Visi kontinentai, išskyrus Antarktidą
Dydis aukštis: 5-80cm; plotis: 5-15cm.
Apšvietimas labai žemas - labai ryškus
pH 6.0 - 9.0
dH minkštas - labai kietas
Temperatūra 10-28°C

Ceratophyllum demersum (taip pat žinomas kaip Ragalapis )priklauso Ceratophyllaceae šeimai, į kurią įeina plaukiojančios ir neturinčios šaknų žolės. Šias augalas yra paplitęs šiltesnėse viso pasaulio zonose, stovinčiuose, arba lėtai tekančiuose vandenyse.

Jauni Ceratophyllum demersum  augalai turi savotišką šaknyną; seni augalai visiškai neturi šaknų. Gamtoje šis augalas prisitvirtina prie dugno apatinių lapų pagalba, bet dažniausiai laisvai plaukioja vandens telkinyje. Ragalapio labai smulkūs, ploni, trapūs lapai yra šviesiai žalios spalvos. Augalo stiebas labai ilgas su šoninėmis šakomis, auga labai greitai – iki 10 - 20cm per savaitę.

Akvariumo sąlygomis, kaip ir gamtoje, pastebimas Ragalapioaugimo sezoniškumas. Žiemos metu, augalo augimas sulėtėja. Gamtoje, prieš žiemos periodą, augalo galiukai atsiskiria nuo stiebo ir nusileidžia ant dugno, kur žiemoja. Tą pati galima pastebėti ir akvariumo sąlygomis.

Ragalapis yra ypač nereiklus augalas, tinkantis tiek šaltavandeniam, tiek ir tropiniam akvariumui. 24 - 28°C laipsnių vandenyje, augalas vystosi ypatingai greitai. Auga praktiškai bet kokiame vandenyje.

Apšvietimui ragalapis yra nereiklus, gerai auga esant ir vidutinio ryškumo apšvietimui (0,3W/L), tačiau ryškesnis apšvietimas skatina augalo augimą ir išryškina spalvos intensyvumą.

Papildomo trešimo augalui nereikia, nes jam pakanka maistinių medžiagų užnešamų dalinai keičiant vandenį. Kartais, susidrumstus vandeniui akvariume, smulkiosios nešvarumų dalelės nusėda ant ragalapio šakų. Taip ragalapis iš dalies atlieka „natūralaus filtro“ vaidmenį. Nusėdusios ant lapų nešvarumų dalelės nekenkia augalui, tačiau ganėtinai negražiai atrodo. Todėl augalą rekomenduotina praplaut po vandens srove.

Ceratophyllum demersum dauginimas yra labai lengvas – užtenka padalint stiebą į keletą dalių ir palikt plaukiot akvariume.

Augalas tinka kaip substratas mailiaus auginimui. Taip pat, dėl savo ypač greito augimo, ragalapis yra gera priemonė kovoje su dumbliais akvariume.

Ceratophyllum demersum yra vienas tinkamiausių augalų pradedančiojo akvariumininko akvariumui.

Autorius: Pavel Skorupa
Naudota literatūra:

  • Агекян, И. Н. 2003. Энциклопедия аквариум. Минск: Харвест
  • http://plants.aqa.ru
  • http://www.ekzotika.com