Aequidens rivulatus (Green terror)

Aequidens rivulatus
Aequidens rivulatus

Foto: Andrzej ZabawskiAequidens rivulatus

Aequidens rivulatus

Foto: Andrzej Zabawski

ŠeimaCichlidae
Gyvenamoji vietaPietų Amerika: Kolumbija, Ekvadoras, Peru
Dydisiki 20cm
CharakterisPlėšri
Gyvenimo trukmė
Akvariumo dydisnuo 200ltr.
pH6.0 - 7.6
dH3 - 20
Temperatūra20 - 24ºC

Aequidens rivulatus pirmą kartą aprašė Gunther 1859 metaisChromis rivulata  vardu. Nuo 1986m. pervardintas į dabar tebegaliojantį Aequidens rivulatus.
Akvariumininkų tarpe vadinamas „Green terror“, kas išvertus iš anglų kalbos reiškia „žaliasis siaubas“ arba akara. Tokį pavadinimą be abejo gavo dėl savo agresyvaus charakterio.

Gamtoje Aequidens rivulatus žuvys sutinkamos nuo Ekvadoro iki Peru, didesniuose ir mažesniuose upeliuose.

Aequidens rivulatus - tai pailgo, stambaus, ovalo formos kūno ciklidas. Kakta nuožulni, vėliau, patinams augant, atsiranda išraiškingas gumbas. Kūno spalva varijuoja nuo mėlynos iki žalios, galvos - kreminės / geltonos. Abiejose pusėse kūną puošia tamsi juoda dėmė. Pelekai mėlynai žali, o nugarinio ir uodegos pelekų galiukai oranžiniai arba balti, priklausomai iš kurios vietos ciklidas kilęs. Palyginus žuvies galvą, šis ciklidas turi gana mažas akis.

Dažnai Aequidens rivulatus maišomas su mėlynąja akara (Aequidens pulcher). Geriausias būdas atskirti šias žuvis pagal nugaros peleką - mėlynosios akaros galiukai oranžiniai per visą ilgį, tuo tarpu rivulatus ne.

Akvariumuose sutinkamos dvi šių ciklidų rūšys - auksinis ir baltasis. Baltojo nugarinių ir uodegos pelekų galiukai balti, auksinio - oranžiniai.

Kadangi šie ciklidai užauga tikrai dideli, akvariumą rinktis ne mažesnį nei 200ltr ar 120cm ilgio. Nors nesiekiant užauginti iki maksimalaus dydžio ir paaugusius kažkam atiduoti, galima rinktis ir mažesnį - 150 litrų ar 90cm ilgio. Tiesa, tokiam akvariume ilgesnės nei 12cm ilgio žuvys jausis tikrai nepatogiai. Gruntą rinktis smulkų. Akvariumą apsodinti gerą šaknyną turinčiais augalais arba naudoti vazonėlius, ar sodinti augalus, kurie auga prikibę prie dekoracijų. Aequidens rivulatus mėgsta kasinėti gruntą, todėl augalai nesunkiai bus iškasti kartu su juo. Akmenys, keletas šakų ar kelmų sudarys idealias sąlygas šioms žuvims. Tiesa, nereikėtų perdaug apkrauti akvariumo ir palikti daugybę vietos plaukioti.
Kaip ir daugeliui kitų ciklidų, reguliarūs daliniai vandens keitimai būtini, norint išlaikytą gerą žuvų sveikatą. Aequidens rivulatus ypač linkę susirgti liga, kai galvoje atsiranda skylė, jei pH viršija 8.0.
Šis ciklidas moka puikiai maskuotis - išsigandęs ar jausdamas pavojų atsitraukia prie akvariumo dekoracijų ar grunto ir keičia spalvą, panašią į slėpimuisi naudojamo fono.

Akvariumuose rivulatus laikosi viduriniuose - žemutiniuose vandens sluoksniuose. Tai savo teritoriją ginanti ir agresyvi žuvis. Tačiau sugyvens su kitais panašaus dydžio Pietų Amerikos ciklidais. Jokiu būdu ši žuvis netinkama bendram taikių, mažų žuvų akvariumui; viskas gali virsti jos pietumis.

Aequidens rivulatus visaėdės žuvys. Valgo tiek augalinės, tiek gyvūninės kilmės maistą. Akvariumuose minta sausą, šaldytą ar gyvą maistą. Puikiai tinka šaldyta jaučio širdis, sliekai ar uodo trūklio lervos. Ėda ir spiruliną.

Akvariumuose patinai užauga iki 20 centimetrų, patelės - iki 15cm. Su amžiumi pas patinus ant kaktos išsivysto didelis gumbas. Kuo žuvis vyresnė, nuo gumbas didesnis. Be to, patinų pelekai tampa ilgesni nei patelių.

Nerštas nesudėtingas. Kadangi mažas žuvis atskirti sunku, idealiausiai nusipirkti mažą būrelį ir laukti, kol susiporuos. Neršto akvariumas neturėtų būti mažesnis nei 180 litrų. Porelė dažniausiai neršia atviroj vietoj ant lygaus paviršiaus, pavyzdžiui plokščio akmens. Patelė padeda iki 300 ikrų, iš kurių jau po 3-4 dienų išsirita lervutės. Dar po 9-12 dienų mailius pradeda plaukioti ir maitintis smulkiu gyvu ar sausu ikrinių žuvų mailiui skirtu maistu. Kaip ir kitų žuvų, mailius ypač jautrus užterštam vandeniui, todėl reikalingi reguliarūs vandens keitimai, netgi pastovus maisto likučių nusiurbimas. 
Aequidens rivulatus
 - idealūs tėvai. Tiek patinas, tiek patelė ypatingai rūpinasi savo mažyliais. Praėjus ~5 savaitėms mailių nuo tėvų reikėtų atskirti.

Naudoti šaltiniai:

  • http://www.fishbase.org
  • http://www.wetpetz.com