Belonesox belizanus

Belonesox belizanusBelonesox belizanus Šeima Poeciliidae
Gyvenamoji vieta Centrinė Amerika
Dydis 10-23cm
Charakteris Plėšri, ėda mažesnes žuvis
Gyvenimo trukmė 4 metai.
Akvariumo dydis Nuo 170 ltr.
pH 6.8 - 8.2
dH 10 - 26
Temperatūra 25 - 25°C

Belonesox belizanus labai retai sutinkama akvariumuose. Turbūt pagrindinės priežastys būtų jos dydis bei plėšrumas. Tai išskirtinė žuvis Poeciliidaešeimoje. Gupijos, pecilijos, molinezijos, kardonešiai - visos šios ramios ir draugiškos žuvys priklauso tai pačiai šeimai kaip ir Belonesox belizanus.Turbūt nesuklysime palygindami šią žuvį su lietuviškomis lydekomis dėl jų būdo ir dietos. Tik dydžiu belizanus joms nusileidžia. Patinai užauga iki 10cm ilgio, tuo tarpu patelės - net iki 23cm. Nebe reikalo tarp šių žuvų pasitaiko kanibalizmo atvejų.
Natūralioje gamtoje Belonesox belizanus gyvena lėtos tėkmės upėse, tvenkiniuose ir ežeruose gausiuose augmenijos. Mėgsta šiltą vandenį, todėl dažnai laikosi vandens paviršiuje.. Sutinkamos ir gana sūriuose vandens telkiniuose. 
Belonesox belizanus toleruoja nedidelį deguonies kiekį vandenyje.


Gamtoje minta kitomis žuvimis - pecilijomis, kardonešiais, gupijomis ar gambuzijomis. Daugiausiai medžioja vandens paviršiuje ir pačios pakliūva į paukščių nasrus. Akvariumuose galima šerti mažomis žuvimis, jaučio širdimi, sliekais ar uodo trūklio lervomis.
Kaip ir kitos Poeciliidae šeimos atstovai, Belonesox belizanus - gyvavedė žuvis. Apvaisinimas vidinis. Po 38-49 dienų patelė išneršia iki 150 jauniklių, kurie ką tik gimę jau būna 1.3 - 2.5cm ilgio. Laboratorijose užregistruotas net 322 jauniklių gimimas vieno neršto metu. Gimęs mailius iškart gali maitintis ciklopais ir artemijomis. Tėvai vaikų neėda, tačiau su laiku, jaunikliams augant dėl jų pačių skirtingo dydžio pasitaiko kanibalizmo atvejų
Belieka paminėti, kad Belonesox belizanus - labai plėšri žuvis ir laikyti su mažesnėmis tikrai negalima. Geriausiai akvariume laikyti arba tik šią rūšį, arba parinkti atitinkamo dydžio kaimynus.