Chitala chitala (Peilis)

Chitala chitala (Peilis)
Chitala chitala Foto: Patzner, Robert A.

Šeima Notopteridae
Gyvenamoji vieta Pietryčių Azija
Dydis 122cm, akvariumuose iki 60cm.
Charakteris Agresyvi, plėšri
Gyvenimo trukmė -
Akvariumo dydis nuo ~600ltr.
pH 6.0 - 8.0
dH 5 - 19
Temperatūra 24 – 28°C

Chitala chitala plėšri žuvis, kilusi iš Pietryčių Azijos. Pasaulio akvariumininkų tarpe vadinama „Clown Knifefish“, Lietuvoje - tiesiog „peiliu“. Tokį pavadinimą puikiai atspindi šios žuvies forma - kūnas ištįsęs kaip peilio geležtė. Priklausomai iš kurios vietovės Chitala chitala kilus, sidabrinės spalvos kūnas pasipuošęs iki 10 juodų dėmių, esančių baltuose apskritimuose. Nugarinis pelekas mažas, netoli uodegos, tuo tarpu išangės pelekas ilgas ir tęsiasi per 2/3 žuvies kūno.

Savo tėvynėje, besitęsiančioje per visą Pietryčių Aziją, Chitala chitala labai populiari ir vartojama maistui.

Peilius akvariumuose patariama laikyti vienus ir nemaišyti su kitomis žuvimis. Dėl savo žvėriško plėšrumo Chitala chitala ne tik kad gali suvalgyti už save mažesnes, bet ir užgožti kitas, netgi savo dydžio žuvis. Gamtoje peiliai gyvena ramiuose, pelkėtuose vandenyse, todėl akvariume būtina prisodinti didelių augalų. Galima pastebėti, kad peiliai, kaip ir labirintinės žuvys, kvėpuoja atmosferos oru, todėl deguonies padavimas akvariume visai nesvarbus. Chitala chitala naktinės žuvys, todėl paviršiuje plaukiojantys augalai svarbūs šešėliams sukurti. Akvariume negalima naudoti aštrių dekoracijų, akmenų ir panašiai, kadangi peiliai neturi žvynų ir lengvai gali susižaloti.

Chitala chitala - minta gyvūninės kilmės maistu. Akvariume geriausiai šerti kapota jaučio širdim, krevetėmis, gyva žuvimi ar žuvies mėsa. Kadangi peiliai naktinės žuvys, dažniausiai valgo tik naktį.

Chitala chitala prisitaiko prie įvairių vandens parametrų, vis tik, mėgsta švelniai rūgštingą vandenį, kur pH 6.2 - 7.0.

Nerštas vyksta pavasarį. Ant grunto ar švaraus paviršiaus patelė padeda tūkstančius ikrų. Po to patinas vienas rūpinasi ikrais bei išsiritusiu mailiumi. Saugodamas ikrus, patinas būna išskirtinai agresyvus. Mailius išsirita po ~2 savaičių.

Pabaigai galima paminėti, kad Chitala chitala tikrai ne ta žuvis, kurią turėtų pirkti akvariumininkas į savo mažą, pilną kitų žuvų akvariumą. Deje, dažnai taip ir atsitinka ko pasekoje po kiekvienos nakties pasigendama mažesnių akvariumo senbuvių.

Naudoti šaltiniai:

  • http://www.aquariacentral.com
  • http://www.practicalfishkeeping.co.uk
  • http://www.fishbase.org