Gyrinocheilus aymonieri (Trintukas)


Foto: Keith L. Jackson

Gyrinocheilus aymonieri (Trintukas)

Šeima Gyrinocheilidae
Gyvenamoji vieta Azija: Kinija
Dydis akvariume iki 20cm; gamtoje - 28cm.
Charakteris Taiki, nors labai kovoja dėl teritorijos
Gyvenimo trukmė
Akvariumo dydis nuo 120ltr
pH 6.0 - 8.0
dH 5 - 19
Temperatūra 22 - 28ºC

Gyrinocheilus aymonieri pirmą kartą aprašė Tirant 1883 metais Psilorhynchus aymonieri vardu. Nuo 1982m pervardintas dabartiniu Gyrinocheilus aymonieri vardu. Akvariumininkų tarpe žinomas kaip Chinese algae eater (sutrumpintai CAE) ar Indian algae eater, kas išvertus iš anglų kalbos reiškia „Kiniškas arba Indiškas dumblių ėdikas“. Tokį vardą gavo tikrai nebe reikalo - šios žuvys mielai valgo dumblius. Nereikėtų maišyti šios žuvies su SAE, Siamese algae eater (Crossocheilus siamensis), kuri beje valgo didesnį asortimentą dumblių. Tai dvi skirtingos rūšys iš skirtingų šeimų. Tuo tarpu Lietuvos akvariumininkų tarpe Gyrinocheilus aymonieri vadinamas tiesiog trintuku.

Ne taip kaip daugelis kitų žuvų, Gyrinocheilus aymonieri nereikia kvėpuoti per burną. Žiaunų ertmė padalinta į dvi dalis: per viršutinę dalį vanduo įteka, per apatinę, jau po deguonies panaudojimo - išteka. Šis unikalus reiškinys suteikia galimybę trintukam būti prisisiurbus prie bet kokio paviršiaus ilgą laiką, nesirūpinant kvėpavimu. Akvariumininkas nesunkiai gali tai pamatyti, kai transportavęs žuvį plastikiniame maišelyje, negali nuo jo atlupti.

Trintukai vietinių žmonių vartojami maistui. Didesni egzemplioriai pardavinėjami turguose, mažesni naudojami žuvų paštetui gaminti.

Gyrinocheilus aymonieri burna galvos apačioje. Kūnas pailgas, be žvynų. Pelekai permatomi ir tik viršutinis gali turėti tamsių dėmių. Akvariumuose sutinkami trijų atmainų trintukai - laukinės formos, kada kūnas sidabrinis su siaura rudai juoda juosta nuo galvos iki uodegos bei tamsiomis dėmėmis virš juostos, auksinės (albinos) formos ir maišytos tarp albinos bei laukinės, kada kūno spalva palei galvą auksinė, link uodegos - tamsėjanti. Paskutinės dvi formos sutinkamos imtinai tik akvariumuose.

Gamtoje Gyrinocheilus aymonieri sutinkami gėluose Malajų pusiasalio, Tailando ir Indijos vandenyse. Aptinkami ne tik vidutinėse ir didelėse upėse, kur vandeniui išplitus, plaukia į laukus, bet ir stiprios srovės vandenyse, kur prisisiurbę be problemų išsilaiko srovėje.

Laikant trintukus akvariumą rinktis didesnį, ne mažiau nei 80cm ilgio 10cm žuvims. Be abejo, paaugusias teks perkelti į dar didesnį. Idealus substratas upės biotopo akvariumui būtų smėlis, maišytas su 3mm frakcijos žvyru, o ant viršaus užbarstyta šiek tiek didesnių akmenukų. Tanki augmenija, kelmai, šakos, stipri srovė taip pat reikalingi siekiant suteikti žuviai kuo palankesnes sąlygas. Būtina pasirūpinti bent viena slėptuve, kur trintukas galės ramiai ilsėtis.
Gyrinocheilus aymonieri baikščios žuvys, geros šokinėtojos, todėl akvariumas turi turėti dangtį.
Optimalūs vandens parametrai: kietumas ~10, pH 7.0,temperatūra 22 - 28ºC, nors gali ištverti net 15ºC. Kai kurie šaltiniai teigia, kad temperatūrai nukritus žemiau 20ºC, trintukai visiškai nustoja valgyti dumblius.

Gamtoje Gyrinocheilus aymonieri minta beveik tik augalinės kilmės maistu: dumbliais, phytoplanktonu. Tačiau kartais ėda ir įvairias lervas bei eilinį zooplanktoną. Akvariumuose, kol jauni, užsiima dumblių naikinimu, bet niekada neatsisako sauso ar gyvo maisto, spirulinos, daržovių ir panašiai. Suaugę, dumblių praktiškai nevalgo.

Kol žuvis jauna - tai puikus priedas bendram akvariumui, nešantis ne tik įdomią elgseną, bet svarbiausia - sėkmingai valgantis dumblius nuo augalų, dekoracijų bei stiklų. Tačiau, paaugę, tampa agresyvios tiek savų rate, tiek ir kitų akvariumo gyventojų atžvilgiu. Trintukai stipriai gina savo teritoriją ir puola net savo dydžio lėtesnes žuvis, bandydami prie jų prisikabinti. Suaugusias žuvis idealiausia laikyti vienas, nebent su didelėmis, greitomis žuvimis ir tik dideliuose akvariumuose - 240ltr ir daugiau.
Labai dažnai akvariumininkai klysta (ypač pradedantieji) pirkdami šias žuvis į savo mažus akvariumus dumbliams naikinti. Vėliau paaugę jos ne tik užkariaus ir pavers chaosu visą akvariumą, bet ir visiškai atsisakys dumblių dietos.

Trintukų patinai turi daugiau ir ryškesnių dyglių aplink burną nei patelės (pasak animal-world.com). Kituose šaltiniuose minima tik pilnesnės patelės patinų atžvilgiu. Gamtoje Gyrinocheilus aymonieri neršia pasiekę 13cm ilgį, tuo tarpu apie nerštą akvariumuose nėra žinoma. Kai kuriuose šaltiniuose minimi atsitiktiniai nerštai, tačiau atkartoti jų nepavykę.

Naudoti šaltiniai:

  • http://www.fishbase.org
  • http://www.wetpetz.com
  • http://animal-world.com