Melanochromis auratus


Melanochromis auratus (Patelė)
Foto: Mijat http://www.akvaristika.org

Melanochromis auratus (Patinas)
Foto:.K.Oliver http://malawicichlids.com
Šeima Cichlidae
Gyvenamoji vieta Malavio ežeras, Afrika
Dydis iki 12cm.
Charakteris Agresyvi
Gyvenimo trukmė iki 10 metų.
Akvariumo dydis nuo 150ltr.
pH 7.5 - 8.5
dH 7 - 20
Temperatūra 22 - 28°C

Melanochromis auratus vienas pirmųjų importuotų Afrikos ciklidų ir iki šiol vienas populiariausių akvariumininkų tarpe. Dėl savo karingo ir agresyvaus charakterio rekomenduojamas tik patyrusiems Afrikos ciklidų mylėtojams. Išvertus iš lotynų kalbosauratus reiškia geltonas ar auksinis, kas gerai atspindi šios žuvies išvaizdą.
Patelės pasipuošę ryškesnėmis spalvomis nei patinai, kas yra retenybė žuvų pasaulyje. Patelių kūnas geltonas su trimis tamsiomis lygiagrečiomis juostomis su baltais pakraščiais. Tuo tarpu patinų kūnas tamsus (juodas/rudas) su geltona ar balta juosta einančia per visą kūną. Įdomu tai, kad kol suauga, patinai atrodo lygiai taip pat kaip patelės ir spalvą keičia jau pradedant galvot apie poravimąsi. Toks reiškinys padeda jauniems patinams išgyventi vyresniųjų agresiją.
Akvariumuose patinai užauga iki ~12cm, patelės kiek mažiau: 8-11cm.

Melanochromis auratus kilęs iš pietvakarinės Malavio ežero pakrantės Afrikoje. Savo gimtinėje aptinkamas uolėtose ir smėlėtose vietose su daugybe vietų pasislėpti. Malavio ežero vanduo kietas, pH daugiau nei 7.4.

Melanochromis auratus agresyvios žuvys, netoleruoja jokio kaimyno savo teritorijoje. Ypatingas agresyvumas pasireiškia tarp auratusų patinų, praktiškai viename akvariume laikyti daugiau nei vieną patiną neįmanoma, nes silpnesnis bus nužudytas. Aišku, jei akvariumas labai didelis ir su begale slėptuvių - įmanoma viskas. Vis gi, ruošiantis įsigyti šių ciklidų, akvariumas neturi būti mažesnis kaip 150-200ltr vienam patinui ir porai ar kelioms patelėms. Na, o jei jūsų akvariumas 500 litrų, galima pagalvoti ir apie pora patinų. Dažnai patinai nutaiko agresiją ir į pateles, todėl vertėtų laikyti 3-4 pateles, kad agresija būtų išsklaidyta.

Melanochromis auratus gana lepios žuvys, visiškai nerekomenduojamos naujokams. Auratusų akvariumas turi turėti tam tikras sąlygas sėkmingam augimui - labai gera filtracija, vanduo kietas, pH nemažiau 7.5, temperatūra 22 - 28°C bei pastovus dalinis vandens keitimas (bent 20-30% tūrio 1 kartą per  savaitę ar dvi). Akvariume būtina begalė slėptuvių, uolų ir daug vietos plaukioti - viskas, kas primena Malavio ežero natūrą. Gruntas rekomenduojamas kuo smulkesnis, be aštrių briaunų. Labai tinka kvarcinis smėlis, kas primena Melanochromis auratusgimtinę.

Kaip ir daugelis kitų „mbuna“ atstovų, Melanochromis auratusminta beveik tik augaliniu maistu. Akvariumuose, kaip ir savo gimtinėje, skabo žaliuosius dumblius nuo akmenų ir pan. Vis tik, galima šerti įvairiu sausu specialiu Malavio ciklidų ar gyvu maistu. Svarbu vengti peršerti šias žuvis, kas kartais sukelia vieną dažniausių mbunų ligų - Malawi Bloat. Deje, šią lygą išgydyti sunku ir dažniausiai žuvis numiršta.

Melanochromis auratus nerštas visai nesudėtingas. Praktiškai akvariumininkui nieko nereikia daryti, o tik stebėti šį nuostabų reiškinį. Padidėjęs agresyvumas ir grunto rausimas pirmi faktoriai, kad auratusai greitai nerš. Patelė susideda ikrus į burną ir nešioja, kol jaunikliai išsirita ir užauga iki „saugaus“ dydžio išplaukti į didesnes erdves. Melanochromis auratus nuostabūs tėvai ir mažylius užaugina net bendrame akvariume su kitais kaimynais. Mažyliai patelės burnoje gali slėptis iki mėnesio laiko, kol užauga iki ~7mm ilgio. Netgi išplaukus mažyliams, tėvai rūpinasi savo palikuoniais dar kelias dienas ir pajautę pavojų, gali staigiai „susidėti“ į burną savo mažylius (pvz. jums praeinant pro akvariumą). Sulaukę trijų mėnesių jaunikliai siekia ~2.5cm ilgį. Patinėliai spalvą keičia 6-9 mėnesių amžiaus.

Naudoti šaltiniai:

  • http://www.cichlid-forum.com
  • http://www.timstropicals.com
  • http://badmanstropicalfish.com