Melanochromis joanjohnsonae

Melanochromis joanjohnsonae
Melanochromis joanjohnsonae
Foto: http://www.african-cichlid.com
Melanochromis joanjohnsonaeMelanochromis joanjohnsonae  Foto: Andrzej Zabawski

Šeima Cichlidae
Gyvenamoji vieta Malavio ežeras, Afrika
Dydis iki 12cm.
Charakteris Agresyvi
Gyvenimo trukmė
Akvariumo dydis 80ltr porelei, 150ltr - grupei
pH 7.2 - 8.5
dH 8 - 20
Temperatūra 24-28°C

Natūralioje gamtoje Melanochromis joanjohnsonae gyvena Malavio ežere, akmenuotose vietovėse, netoli Likoma salų, dėl to kartais dar vadinamas „Likomo perlu“. Senas lotyniškas šios žuvies pavadinimas - Melanochromis exasperatusMelanochromis joanjohnsonae gali būti dažnai painiojamas su Labidochromis textilis ir atvirkščiai. Labidochromis textilis ir patelės, ir patinai vizualiai atrodo taip, kaip Melanochromis joanjohnsonae patelės, bet tai nėra ta pati žuvis. Labidochromis textilis turi kiek kitokią dantų struktūrą ir yra mažiau agresyvūs nei Melanochromis joanjohnsonae.

M. joanjohnsonae tai vienas iš gražiausių Melanochromis joanjohnsonae genties atstovų. Jis šiek tiek mažiau agresyvus, nei kitos Melanochromis genties žuvys, bet labiau agresyvus, nei Labidochromis gentis.Jaunikliai M. joanjohnsonae ir patinai, ir patelės atrodo identiškai. Jų kūnai išmarginti oranžinės, žalios, geltonos, bei melsvos spalvos taškiniais zigzagais. Vėliau, patinams subrendus, jie įgauna mėlyną atspalvį. Nugara bei viršutinė galvos dalis tampa sidabrinės - mėlynos spalvos, o nugarinis pelekas pasipuošia juoda juosta. Ypač efektingai patinai atrodo neršto metu. Patinų analinis pelekas turi nuo 5 iki 8 geltonų dėmelių, patelių nuo 3 iki 4. Subrendusių patelių spalvos išlieka tokios pačios kaip ir paauglystėje.

Melanochromis joanjohnsonae gana graži ir populiari žuvis, akvariumuose auginama jau daugelį metų. Akvariume ji gali užaugti iki 12 cm. Tai, palyginus, neagresyvus ciklidas, neblogai sutariantis su panašiais pagal dydį ir temperamentą kitais Cichlidae šeimos atstovais, bei nereikalaujantis didelės talpos akvariumų. Minimalus akvariumo dydis porelei - 80 litrų, grupei  - 150 litrų. Šešioms - aštuonioms žuvims pakanka 100-150 litrų akvariumo. Pageidaujamas vandens kietumas 8 - 20°, рН 7.2 - 8.5, temperatūra 24 - 28°С. Akvariumo vanduo turėtų būti gerai aeruojamas, bei filtruojamas. Taip pat reikalingas kassavaitinis 20 - 30% vandens keitimas.

Akvariume turėtų būti pakankamai įvairaus dydžio slėptuvių, reikalingų patelėms pasislėpti nuo jas persekiojančių patinų. Patinai tampa žymiai ramesni, kai aplinkui nesimato patelių. Patelės akivaizdoje patinas pasidaro agresyvus ir teritorialus. Slėptuvių turėtų būti pakankamai ir subdominuojantiems patinams, kad ir jie turėtų galimybę pasprukti nuo juos persekiojančio dominuojančio patino. Kad žuvys galėtų kasinėti, akvariumo gruntas rekomenduojamas smėlis arba nedideli akmenukai.

Tai visaėdė žuvis, kurios maisto racioną turėtų sudaryti 40% proteininis, 60% augalinis maistas. Žuvys neturėtų būti peršeriamos.

M. joanjohnsonae subręsta 8 – 10 mėnesių. Dominuojantys patinai užima nemažą teritoriją, bei visą laiką konfliktuoja tarpusavyje. Su vienu patinu geriausia laikyti 3 - 5 pateles. Patinas užsiėmęs savo teritoriją pradeda vilioti pateles. Neršiama ant akmens, o jei jo nėra, neršiama tiesiog ant dugno. Neršto metu žuvys sukasi viena apie kitą karusele, būdingu būdu, kaip visiems Malavi ežero ciklidams, inkubuojantiems ikrus burnoje. Patelė, kiekvieną padėtą ikriuką surinkus į burną, apžioja patino analinio peleko geltonas dėmeles, o šis ikriukus ir apvaisina burnoje. Ikriukų būna nuo 40 iki 60. Inkubacija tęsiasi apie tris savaites, 19 - 25 dienas. Kai tik mailius palieka motinos burną, jį jau galima maitinti smulkiu maistu. Tai gali būti sutrinti dribsniai, ciklopai, artemijos ar kitas, mailiams skirtas maistas. Gerai maitinant, bei dažnai darant dalinį vandens keitimą, mailiukas greitai auga.

Reikia paminėti, kad M. joanjohnsonae gali labai lengvai kryžmintis su kitomis panašią spalvą ir formą turinčiomis žuvimis.

Autorius: Darius Pečiulis
Naudoti šaltiniai:

  • http://www.petfish.net
  • http://www.aquaria.ru
  • http://www.african-cichlid.com