Nimbochromis livingstoniii (Livingstono cirtokara)

Livingstono cirtokara
Livingstono cirtokara
Foto: Fredrik Hagblom

Nimbochromis livingstoniii - Livingstono cirtokara

Šeima Cihlidae
Gyvenamoji vieta Afrika (Malavio ir Malombio ežerai)
Dydis iki 23cm
Charakteris agresyvi
Gyvenimo trukmė 10 metų
Akvariumo dydis nuo 200ltr.
pH 8.0
dH 9 - 19
Temperatūra 25 - 28ºC

Nimbochromis livingstonii – Livingstono cirtokara, arba leopardinis chaplochromis – vienas iš įdomiausių grobuonių. Ši žuvis dažnai tiesiog guli ant šono nekvėpuodama, apsimesdama negyva, kol jos pasirinkta auka nepriplauks arčiau, o kai tai atsitinka, Livingstono cirtokara staigiai puola ir praryja savo grobį. Tokį pat elgesį galima pastebėti ir akvariume.

Nimbochromis livingstonii išauga ganėtinai didelis – iki 23cm, todėl ši žuvis gali būti laikoma tik didelės talpos akvariume – geriausiai 400 ir daugiau litrų. Šios žuvys (ir patinai ir patelės) yra labai agresyvios, ypač savo gentainių atžvilgiu. Patelės, jei akvariume nėra Nimbochromis livingstonii patino, gali lengvai poruotis su Nimbochromis polystigma. Pakankamai dideliame akvariume patinai pasiskirsto teritorijas ir aršiai jas gina.

Ši žuvis dažniausiai laikosi prie dugno ir yra labai judri, todėl rekomenduotina ją laikyti ne tiek aukštame, kiek ilgesniame akvariume, kad galėtų laisvai plaukioti. Rekomenduotinas akvariumo turis vienam patinui – daugiau nei 200 litrų. Kai kurie šaltiniai rekomenduoja tankiai užsodinti akvariumą valisnerijomis. Rekomenduotina įrengti daug slėptuvių.

Nimbochromis livingstonii yra visaėdė žuvis, todėl jos racionas turėtų būti kuo įvairesnis. Geriausiai maitinti gyvu maistu: smulkiomis žuvelėmis, vabzdžių lervomis, vabzdžiais; neatsisako ir sauso maisto. Ši žuvis pasižymi tuo kad valgo daug, todėl patartina ją maitinti kartą per dieną, arba kas antrą dieną, kad per daug neterštų vandens.

Dauginasi ganėtinai lengvai. Patelė surenka į burną apvaisintus ikrus (jų būna apie 100) ir apie 21 – 24 dienas nešioja mailių burnoje. Patiną nuo patelės atskirti nesunku, nes patinų spalvos yra žymiai ryškesnės: dominuoja rudos ir baltos spalvos išdėstytos po visą kūną dėmėmis.

Esant geroms sąlygoms, Nimbochromis livingstonii gyvena iki 10 ir daugiau metų. Sinonimai: Cyrtocara livingstoniii, Haplochromis livingstoniii, Hemichromis livingstonii.

Autorius: Pavel Skorupa
Naudoti šaltiniai:

  • http://www.malawicichlidhomepage.com
  • Шаронов, А. В. 2006. Всë Об аквариумных рыбках. Атлассправочник. Москва: “Оникс”
  • http://freshaquarium.about.com
  • http://fish.mongabay.com