Pterophyllum scalare (Skaliarija)



Foto: Pavel Skorupa

Pterophyllum scalare (Skaliarija)

Šeima Cichlidae
Gyvenamoji vieta Pietų Amerika (Amazonės, Amapa, Ojapoki ir Essekibo upių baseinai)
Dydis iki 15cm.
Charakteris Taiki - silpnai agresyvi
Gyvenimo trukmė iki 7m.
Akvariumo dydis min. 100ltr porai
pH 6.0 - 8.0
dH 5 - 13
Temperatūra 24-30ºC

Pterophyllum scalare arba paprastoji Skaliarija, yra bene populiariausia Pterophyllum genties žuvų, laikomų akvariumuose.Pterophyllum yra nedidelė ciklidų šeimos gentis, paplitusi Pietų Amerikos Amazonės, Amapa, Ojapoki ir Essekibo upių baseinuose. Pterophyllum Skaliarija gentį sudaro Pterophyllum altum (Pellegrin, 1903),Pterophyllum leopoldi (Gosse, 1963), ir Pterophyllum scalare(Lichtenstein, 1823).

Aprašymas

Pterophyllum scalare Skaliarija žuvytės kūnas yra beveik apvalios formos, stipriai suspaustas šonuose, pilvas ir nugara išlenkti. Nugaros pelekas simetriškas analiniam pelekui; abu pelekai yra labai aukšti. Uodega didelė, ypač suaugusių individų. Pilvo pelekai  labai ilgi, ploni ir primena ūsus, todėl dažnai patraukia kitų žuvų dėmesį.
Pterophyllum scalare spalva yra gana įvairi, bet dažniausiai būna baltai - sidabrinė, šonai dryžuoti. Skaliarijos išauga ganėtinai didelės, iki 15 cm aukščio (kūno aukštis su pelekais siekia 25 cm). Per ilgus selekcijos dešimtmečius pasaulį išvydo daugybė skaliarų variantų ir hibridų: albinosų, visiškai juodų, ir kitų spalvų žuvys.

Maitinimas

Idealus pašaras paprastajai skaliarijai yra artemija, koretra, arba smulkios žuvytės, tokios kaip gupijos ir neonai. Tačiau skaliarija paprastoji neatsisako ir sauso maisto. Siekiant išauginti sveiką ir kokybišką žuvytę, rekomenduotina neperšert skaliarijos, o maistas turi būti kuo įvairesnis.

Suderinamumas

Pterophyllum scalare - Skaliarija yra ganėtinai taiki žuvis, bet dažnai nesutaria su kitų rūšių atstovais, ypač su labai judriom ir agresyviom žuvim, kurios mėgsta apkramtyti ilgus skaliarų pelekus. Kadangi skaliarai mėgsta gyvą maistą, nerekomenduojama bendrame akvariume laikyti smulkias žuvis.

Veisimas

Paprastųjų skaliarų dauginimuisi tinka ganėtinai dideli akvariumai, kur kiekviena pora galės ginti savo teritoriją. Arba galima įleisti pasirengusią nerštui porą į specialų akvariumą - neršyklą. Pastebėję, kad skaliarai pasiruošę neršti, išimkite iš akvariumo kitus gyventojus – taip patelei bus lengviau neršti. Akvariumas su neršiančiais skaliarais turėtų būti tankiai apsodintas plačialapiais augalais. Neršto substratui puikiausiai tinka plačialapiai augalai, tokie kaip echinodorusai, anubiai, nymphaea lotus, ir kiti. Po paros nuo neršto iš ikrų išsirita lervutės, kurioms padeda tėvai, kurie iškasa grunte duobutes į kurias surenka lervutes. Kai tik pradės plaukioti, mailių galima maitint ką tik išsiritusiomis artemijomis, arba kitu labai smulkiu gyvu maistu.

Lytiniai skirtumai

Pterophyllum scalare patiną nuo patelės atskirti ganėtinai sudėtinga. Patino nugaros pelekas labai aukštas ir turi daugiau dryžių; patinas turi ryškiau nuspalvintus pilvo pelekus.  Patiną nuo patelės atskirti lengviau 10 - 12 mėnesių amžiaus, kai pas patiną atsiranda „kupra“ ant kaktos; patelės kakta yra įlenkta. Be to patino kūnas platesnis nei patelės.

Techniniai patarimai

Akvariumas su skaliarijomis turėtų būti mažiausiai 150 – 200 litrų, kadangi šios žuvys per trumpą laiką išauga labai didelės. Visos skaliarijos yra būrinės žuvys, todėl geriausia akvariume laikyt grupelę iš 6 – 8 individų. Akvariumą patartina apželdinti plačialapiais augalais, išdėstytais prie galinės sienelės.
Vandens cheminė sudėtis didelės reikšmės neturi, tačiau yra labai svarbu, kad vanduo būtų švarus. Būtinos sąlygos: temperatūra ne žemesnė kaip 20 – 24ºC, pH neutralus, vidutinis vandens kietumas 5 – 15 dH. Akvariumo tūris neturi būti mažesnis kaip 60 – 100 litrų vienai skaliarų porai. Vandens stulpas tūrėtų būti ne žemesnis kaip 40 – 50 cm.

Reiklumas

Iš visos Pterophyllum genties pterophyllum scalare - Skaliarija yra ganėtinai nereikli priežiūrai, tačiau ši žuvis nerekomenduotina pradedančiajam akvariumininkui.

Autorius: Pavel Skorupa

Naudoti šaltiniai:

  • Агекян, И. Н. 2003. Энциклопедия аквариум. Минск: Харвест
  • Мариани, М. 2003. Справочник: Аквариумные рыбы. Москва: Астрель
  • Шаронов, А. В. 2006. Всë Об аквариумных рыбках. Атлассправочник. Москва: “Оникс”
  • http://www.aquahobby.com
  • http://en.wikipedia.org