Synodontis nigriventris

Synodontis nigriventris
Synodontis nigriventris
Foto: www.scotcat.com

Synodontis nigriventris

Šeima Mochokidae
Gyvenamoji vieta Vakarų Afrika
Dydis 10 cm.
Charakteris Taiki, tinka bendram akvariumui.
Gyvenimo trukmė 5+ metai.
Akvariumo dydis Nuo 45 ltr.
pH 6.0 - 7.5
dH 4 - 15
Temperatūra 22 - 26°C

Synodontis nigriventris pirmą kartą aprašytas 1936m. ir labai išpopuliarėjo, kai buvo eksportuota 1950m. Pirmas straipsnis apie šią žuvį pasirodė Aquarist & Pondkeeper lapkričio numeryje 1950m. Autorius Fraser Brunner nurodė, kad ši aukštyn pilvu plaukiojanti žuvis gal ir nauja akvariumininkams, tačiau buvo ne naujiena senovės egiptiečiam, kurie dažnai piešė ir skaptavo šio šamo ornamentus ant sienų.

Dabar visgi kodėl jie plaukioja pilvu į viršų? Jeigu atkreipsite dėmesį,Synodontis nigriventris pilvas tamsesnis nei nugara, kada pas daugelį žuvų atvirkščiai. Taigi žiūrint iš dugno į vandens paviršių - pastebėti šį šamuką sunku, nes šviesesnė nugaros spalva susilieja su šviesa, ateinančia iš viršaus. Tuo tarpu žiūrint iš viršaus, tamsus pilvas susilieja su tamsia vandenio ar dugno spalva. Tai unikalus ir efektyvus būdas apsisaugoti nuo grobuonių tiek vandenyje, tiek virš vandens. Mokslininkai tyrinėjo šį ‘aukštyn pilvu scenarijų’. Pasirodė, kad su plaukimo pūsle ir balanso organais viskas tvarkoje, tik nervų sistema tarp smegenų ir balanso organo speciali - nusinulina pasiekus kritinį kūno pasvirimo kampą.

Antrame paveikslėlyje matote teisingą būdą šiems šamukams laikyti. Jie mėgsta prispausti savo pilvus (pilvu į viršų) prie kelmo ar šakų paviršių. Be to, Synodontis nigriventris mėgsta gyventi grupėmis, kad galėtų bendrauti. Todėl būtina pasirūpinti bent keletu vienetų. Akvariumas turėtų būti apsodintas augalais su daug šakų, kelmų bei slėptuvių. Keletas paviršinių augalų pravers tiesioginiai šviesai užstoti.

Synodontis nigriventris turi tris poras ūsų. Kūno spalva pilka - kreminė su tamsiai rudomis - juodomis dėmėmis. Pelekai dažniausiai bespalviai su tamsiomis dėmėmis. Tai taiki ir rami žuvis. Reikėtų vengti laikyti su agresyviais kaimynais, pvz. dideliais ciklidais.

Natūralioje gamtoje maitinasi įvairiomis lervomis nuo vandens paviršiaus (dėl to ir plaukioja pilvu į viršų). Taip pat minta dumbliais nuo augalų vidinės lapų pusės. Akvariumuose valgo įvairų sausą maistą, šaldytus tiubifeksus ir gyvą maistą, pvz. dafnijas. Bendrai kalbant jie tikri maitėdos - pastoviai plaukioja po akvariumą, iššniukštinėdami kiekvieną kampelį.

Tai vienas iš nedaugelio synodontis nigriventris , kurie neršia akvariumuose. Visgi akvariumininkams retai tas pavyksta. Patelės didesnės ir blankesnės nei patinai, pilvai storesni, ypač prieš nerštą. Maitinimas gyvu maistu ir pavasario lietaus imitacija (pvz. lieti vandenį iš laistyklės) gali paskatinti šamukus neršti. Keletas apverstų molinių gėlių vazonų ar plastmasinis vamzdis gali būt pasiūlyti kaip neršto vieta. Tėvai gali būti palikti neršto akvariume, kadangi jie prižiūri mailių. Mailius išsirita po 2 dienų ir per tą laiką maitinasi iš baltymų maišelio. Dar po keturių dienų pradeda plaukioti ir valgyti išsiritusias artemijas ar infuzorijas. Po dviejų mėnesių mailius jau pradeda plaukioti kaip ir jų tėvai - pilvu į viršų.

Naudoti šaltiniai:

  • http://www.scotcat.com
  • http://aqualandpetsplus.com
  • http://freshaquarium.about.com