Bombina Orientalis (Ugniapilvė varlė / kūmutė)

Klasifikacija
Būrys: Anura
Šeima: 
Bombinatoridae
Gentis: Bombina
Rūšis: Rytų ugniapilvė varlė / kūmutė (anglų k. 
Oriental Fire-bellied Toad; lot. k. Bombina orientalis)

Prieš porą savaičių užsukau į vieną Vilniaus zooparduotuvę, ieškodamas eilinio įdomesnio augaliuko savo akvariumui. Išsirinkęs norimą augalą, priėjau prie kasos, kur pamačiau nedideliame akvariume su anubiais dvi mažas žalias varlytes. Varlytės pasirodė labai įdomios ir  pasak pardavėjos, nelepios, tad nusprendžiau namuose be akvariumo įkurti mažą poliudariumą. Kaip vėliau išsiaiškinau, lotyniškas varlytės pavadinimas yra Bombina orientalis.

Bombina orientalis ( Ugniapilvė varlė ), arba kaip ją dažnai vadina Lietuvoje, kūmutė, priklauso Bombina genčiai, paplitusiai Europoje ir kontinentinėje Pietų Azijos dalyje. Gentį sudaro šešios rūšys:Bombina bombina, Bombina variegate, Bombina fortinuptialis, Bombina maxima, Bombina microdeladigitoria, Bombina orientalis. Visos šešios bombina rūšys yra dažnai auginamos vivariumuose ir poliudariumuose.

Bombina orientalis, arba Ugniapilvė varlė / kūmutė, sodrios šviesiai žalios spalvos su juodais taškeliais, yra įdomiausia ir ryškiausia Bombina genties atstovė. Ši rūšis aptinkama pietų Kinijos, Korėjos, Tailando ir kitų kontinentinės pietryčių Azijos šalių kalnų upeliuose ir tvenkiniuose. Siekiantis maksimalų 5,5 cm dydį kūmutės pilvukas yra intensyvios oranžinės spalvos su juodų dėmelių voratinkliu. Šios rūšies nugara yra ne tokia gruoblėta, kaip kitų Bombinagenties atstovų, ar daugumos rupūžių ir varlių.

Ugniapilvė varlė - Kūmutė yra nereikliausios ir ilgiausiai gyvenančios poliudariumų varlės. Geriausiai laikyti grupelę šių varliukų vidutinio didžio poliudariume, kurio pusę arba didžiąją dalį užimtų vanduo. Vandens gylis neturėtų viršyti 5-6 cm. Poliudariumą reikėtų įrengti taip, kad kūmutės turėtų galimybę išlipti iš vandens. Virš vandeninę akvaterariumo dalį patartina apsodinti įvairiais augalais, padaryti slėptuvių, kad varlytės galėtų pasislėpti.

Savo Bombina orientalis porelę įkurdinau 10L (15x30x20cm) akvariume, kurio didžiausią dalį (apie 70%) užima apie 5cm. gylio vandens balutė. Likusi dalis (apie 30 %) tankiai apsodinta miniatiūrine liana ficus pumila, pora šakelių microsorum pteropus, ir krūmelių cryptocoryne wendtii „brown“; įdėjau nedidelę šaką vietomis apvyniotą vesicularia dubyana.

Kaip teko pastebėti, didžiausią dienos dalį kūmutės praleidžia vandenyje. Daugelyje šaltinių rekomenduojama vandeninę terariumo dalį nepalikti be augalų, o apželdinti, kad ir vandenyjeBombina orientalis jaustųsi saugiai. Tam labai tinka įvairūs plaukiojantys augalai, tokie kaip ragalapis (ceratophilum demersum), arba vandens kopūstai (pistia stratiotes).

Rekomenduotina vandens temperatūra yra apie 20 - 24°C, bet kūmutės puikiai jaučiasi ir kambario temperatūroje. Todėl dažnai mažam poliudariumui su kūmutėm nereikalinga papildoma šildymo įranga, o užtenka paprastos kaitrinės arba liuminescencinės lemputės. Didesnėje talpoje šildytuvas yra rekomenduotinas, juolab pastovi 24°C temperatūra skatina dauginimąsi.

Bombina orientalis - Ugniapilvė varlė yra ganėtinai jautrios vandens kokybei, todėl vandenį poliudariume reikėtų keisti dažniau. Jei talpoje yra filtras, vanduo yra keičiamas ne rečiau kaip kas dvi savaitės (esant reikalui ir dažniau), o mažame poliudariume, į kurį tiesiog neįmanomą įdėti filtrą, vanduo keičiamas kas keletą dienų, bet ne rečiau nei kas savaitę.

Bombina orientalis yra labai nereikli maistui. Varles galima šerti įvairiais vabzdžiais (svirpliais, miltinėm kirmėlėm, uodo trūklio lervom, musėm, tarakonais, ir t.t.), neatsisako sliekų, retkarčiais pagauna nedidelę į poliudariumą įleistą gupiją. Maistas turėtų būti gyvas. Į nejudantį maistą Bombinos nereaguoja, nors jas galima pripratint prie negyvo maisto paduodant jį pincetu.

Nelaisvėje Bombina orientalis veisimas yra nesudėtingas. Paskatinimui reikia viso labo palaipsniui sumažinti oro ir vandens temperatūrą iki 18°C dešimčiai parų ir nejungti apšvietimo – tai turėtų atstoti ramybės periodą gamtoje. Po to taip pat palaipsniui ją pakelti iki 24°C ir įjungti šviesą. Dauginimosi periodas dažniausiai prasideda gegužės viduryje.

Jei poravimasis buvo sėkmingas, patelė išneršia apie 40-110 pavienių arba sulipusių ikriukų. Rekomenduojama išimti ikrus iš vivariumo su suaugusiom varlėm ir perkelti juos i ganėtinai erdvų akvariumą su 20-30cm gylio šviežio, aeruojamo ir gerai filtruojamo vandens. Po 5-8 dienų išsirita 6mm dydžio buožgalviukai, kurie praleidžia savo pirmąją savaitę prilipę prie stiklų, augalų, arba akmenų. Pirmomis dienomis, buožgalviai maitinasi trynio maišeliu nuo ikriuko. Buožgalviai vystosi labai greitai ir jau per kitas dvi savaites pasiekia 20mm dydį. Juos galima maitint smulkiai kapota žalia mėsa, sausu žuvų maistu, smulkintom kirmėlėm. Po 6-8 savaičių atsiranda galinės letenos. Kai pilvukas pradės spalvintis, vandens lygis sumažinamas iki 4-8cm. Per visą buožgalvio vystymosi laikotarpį vanduo akvariume keičiamas kas dvi dienas.

Mažus varliukus ganėtinai sunku išauginti. Kai varliukai galutinai paliks vandenį (kai jiems nukris uodegos), geriausiai po vieną susodinti į gerai ventiliuojamas uždengtas dėžutes. Ant dėžučių dugno dedamas gabaliukas sudrėkinto popierinio rankšluosčio. Varliukai šeriami vaisinėm muselėm, uodo trūklio lervom, mažais svirpliais. Po keturių savaičių varliukai pasieks 1,5cm dydį. Lytinį brandumą varliukai pasiekia 8 mėnesių, jei jų racionas yra kuo įvairesnis, kitaip lytinis brandumas bus pasiektas 14-22 mėnesių.

Bombina orientalis, kaip ir visos Bombina genties atstovės, yra labai nereiklios ir ilgaamžės. Jų gyvenimo trukmė poliudariume, esant geroms sąlygoms, gali siekti 12-15 metų. Dėl savo nereiklumo ir palyginus labai nesudėtingos priežiūros, Bombinagenties varlytės, o ypač Bombina orientalis, yra vienos iš populiariausių akvaterariumo gyventojų visame pasaulyje.

Autorius: Pavel Skorupa
Naudota literatūra:
http://www.amphibian.co.uk

http://www.exotic-pets.co.uk

http://www.amphibiancare.com