Gyvavedės žuvys - (5) akvariumo filtravimas

Efektyvus akvariumo filtravimas yra būtinas visuose akvariumuose. Gyvavedėms žuvims tai taip pat labai svarbu, kadangi jos linkę į odos ligas, sukeltas Flexibacter columnaris bakterijos.
Filtravimas dažniausiai vyksta trim etapais - mechaninis, biologinis ir cheminis.

Mechaninis akvariumo filtravimas

Vykdomas filtruojant akvariumo vandenį per kempinę
ar panašios kilmės akytą medžiagą, kurioje pasilieka įvairios šiukšlės ir atliekos. Laikant gyvavedes žuvis, puikiai tinka nedideli, mažo galingumo vidiniai filtrai, kurie perfiltruoja 1 - 2 kartus akvariumo tūrio vandens per valandą. Reikėtų vengti labai galingų filtrų, kurie sukelia didelę srovę akvariumo viduje, prie ko dauguma gyvavedžių bėra pratę. Reiktų paminėti, kad nors ir turite filtrą savo akvariume, vistiek kas savaitę būtina nusiurbinėti dugną su atliekomis, kurių filtras nesurenka. Bet kurioje akvariumų parduotuvėje rasite tam skirtą įtaisą, kurie beje labai primityvus - žarna, kuri viename gale pritvirtinta prie kokakolos buteliuko formos vamzdžio. Aišku, jei nėra laisvų pinigų, tai galima pasidaryti ir pačiam.

Biologinio akvariumo filtravimo sistema

Valo ištirpusias žuvų atliekas, ypač amoniaką. Rūgščioje terpėje amoniakas jonizuojamas į amonį, kuris nėra nuodingas. Tuo tarpu šarminiame vandenyje, amoniakas išlieka. Kaip žinia, esant nedideliam kiekiui amoniako žuvims pažeidžiamos žiaunos, tuo tarpu esant dideliam kiekiui viskas gali pasibaigti žuvų mirtimi.
Nitrosomonas bacteria, kuri gyvena visuose akvariumuose, susitvarko su amoniaku, kuris konvertuojamas į nitritus. Tuo tarpu Nitrobacter bakterija, kuri gyvena grunte ir ant kitų akvariumo paviršių, susitvarko su nitritais, konvertuodama juo į nitratus. Išskaidyti nitratai nėra toki nuodingi, nors yra įvairių žuvų, įvairiai reaguojančių į nitratų kiekį. Tada nitratai kartu su fosfatais (susidarę nuo žuvų išmatų) veikia kaip augalų trąšos. Atrodytų viskas labai gražu, tačiau jei jūsų akvariumas nėra gausiai apsodintas augalais, o augalai nestiprūs ir sunykę, visas trąšas suvartos dumbliai, taip užklodami ne tik akvariumo stiklus, bet ir augalus. Visgi, nedidelis kiekis dumblių nėra problema, juolab daugeliui gyvavedžių žuvų - tai kasdieninė dieta.

akvariumo filtravimasPats efektyviausias būdas kontroliuojant nitratų ir fosfatų kiekį yra dalinis~20% vandens keitimas, nusiurbiant nuo dugno atliekas kaip minėjome anksčiau. Visgi nėra vieningos nuomonės akvariumininkų tarpe, kiek gi vandens keisti ir kas kiek laiko, tačiau daugelis apsistoja prie ~20%vandens keitimo vieną kartą į savaitę. Niekada nelaukite, kol jūsų akvariume suvešės dumbliai. Paprasčiausiai bus per vėlu. Senų augalų pakeitimas naujais, vešliais pagelbėja tokiose situacijose, nes aktyviai augantis augalas suvartoja daug daugiau nitratų bei fosfatų, nei senieji.
Bakterinis filtravimas vyksta ir tuose pačiuose vidiniuose filtruose (minėtuose aukščiau), tiek ir išoriniuose. Bakterijų kolonijos apsistoja filtro viduje (kempinėje ar kitoje medžiagoje), kur ir daro savo darbą. Taigi, kai plaunate akvariumą, jokiu būdu neplaukite kempinių po kranu, kitaip išžudysite taip reikalingas bakterijas. Plaukite kempines naudodami akvariumo vandenį.
Akvariumų parduotuvėse yra galybė filtrų, atliekančių tiek mechaninį, tiek biologinį filtravimą. Specialūs jie tuo, kad bakterijos turi savo atskirą skyrių, o kempinės kitą. Tai yra daug patogiau, nei paprasti vidiniai filtrai, o ir pats filtravimas atliekamas nepalyginamai geriau.

Cheminis akvariumo filtravimas

apribojamas aktyvuotos anglies naudojimu. Tai absorbuoja atliekas ant savo paviršiaus ir idealiai tinkamas išvalyti akvariumą nuo naudotų medikamentų, aišku, po gydymo. Tuo tarpu naudodami medikamentus, išimkite aktyvuotą anglį iš filtro, kitaip gydymas paprasčiausiai bus neveiksmingas.
Kartais kaip filtro papildu naudojamos baltos granulės - ceolitas. Jis naudojamas amoniako surinkimui, tačiau tik tuo atveju, jei vanduo nėra sūrus. Kitaip, druska išplauna amoniaką atgal.

Taigi apibendrinant, gyvavedžių akvariumui puikiai tiks apysilpnis vidinis filtras, plius kas savaitinis ~20% vandens keitimas, nusiurbiant gruntą. Jeigu laikysitės šios taisyklės ir ‘neperkrausite’ akvariumo žuvimis, mėgausitės švara ir sveikomis žuvytėmis.
Skaityti toliau… Apšvietimas ir šildymas.